Olimpiada ze szczepionką lub bez. MKOl obstaje przy organizacji igrzysk w lipcu 2021
Maria Kwaśniewska rzuca oszczepem na letnich igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936r. Polska zawodniczka zdobyła tam brązowy medal. W sumie polska ekipa lekkoatletów zdobyła w Berlinie trzy medale. Maria Kwaśniewska została wybrana Miss Olimpiady. fot. z książki "Historia sportu w Polsce" K. Szujeckiego „Przełożone na 2021 r. igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się niezależnie od tego, czy [do tego czasu] koronawirus zostanie pokonany, czy też nie”, powiedział w wywiadzie dla Agence France Presse szef komisji koordynacyjnej MKOl John Coates. „Igrzyska rozpoczną się 23 lipca 2021 r., nazwiemy je ‘olimpiadą, która pokonała wirusa’”.
Jak wiadomo, igrzyska olimpijskie miały się odbyć w lipcu 2020 r., zostały jednak przełożone na następny rok z powodu wybuchu pandemii COVID-19. „Miały być dedykowane pamięci ofiar tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 r.”, mówi szef komisji koordynacyjnej MKOl. „Obecnie jest wielce prawdopodobne, że ta olimpiada będzie wyjściem na prostą z naszej ponurej rzeczywistości i przejdzie do historii sportu jako igrzyska, które odniosły zwycięstwo nad koronawirusem”, podkreśla John Coates.
W lipcu 2020 r. dyrektor zarządzający komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio, Toshiro Muto, powiedział, iż olimpiada mogłaby się odbyć przy ograniczonym udziale publiczności, podkreślał jednak, iż japońscy organizatorzy pragną uniknąć konieczności rozegrania zawodów olimpijskich bez udziału publiczności. „Zamiast tego rozważaliśmy zorganizowanie nieco skromniejszych ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk, zmniejszenie liczby pracowników oraz zaproszonych delegacji ze wszystkich krajów”, poinformował Toshiro Muto.
W igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 r. miało wziąć udział ponad 11 tys. sportowców z 200 krajów. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy w 2021 r. nadal będą obowiązywać ograniczenia podróży i w jaki sposób wpłyną one na udział zawodników z poszczególnych krajów; obecnie granice Japonii są zamknięte dla ruchu lotniczego z większością państw na świecie.
Toshiro Muto powiedział także, że wynalezienie szczepionki nie jest koniecznym warunkiem do tego, aby igrzyska mogły się odbyć, jednak eksperci ds. zdrowia publicznego wyrażają poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa uczestników olimpiady, jeśli szczepionka nie będzie dostępna. „Jeśli do tego czasu szczepionka będzie gotowa, będzie to bardzo korzystne, jednak nie zakładamy, że bez niej nie możemy zorganizować Igrzysk”, mówił Toshiro Muto.
W kwietniu 2020 r. przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio Yoshiro Mori [były premier Japonii – przyp. MM] powiedział, że będzie trzeba odwołać olimpiadę, jeśli nie będzie mogła się odbyć w Tokio w 2021 r. Uzasadniając tę decyzję, przewodniczący MKOl Thomas Bach stwierdził, iż „nie da się przez tak długi czas zatrudniać 3 do 5 tys. osób tworzących Komitet Olimpijski. Niemożliwe jest także rokroczne zmienianie całego harmonogramu sportowego na całym świecie, we wszystkich federacjach”.
W historii sportu olimpiada została odwołana jedynie raz, z powodu wybuchu II wojny światowej, nigdy wcześniej jednak nie została przesunięta w czasie.
Źródło: BBC, MM
Ciekawą historię polskiego sportu opisuje Krzysztof Szujecki w swojej książce wzbogaconej wyjątkowymi fotografiami:
Historia Sportu w Polsce - tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.