Niepokojąco wysoka liczba samobójstw wśród francuskich policjantów. Związki zawodowe proszą o wsparcie
Praca policjantów jest jeszcze trudniejsza w krajach, które zmagają się z problemami nielegalnych imigrantów. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pexels Stowarzyszenia zawodowe zrzeszające francuskie służby policyjne domagają się skuteczniejszej pomocy dla funkcjonariuszy dotkniętych cierpieniem z powodu rozlicznych problemów na służbie, takich jak m.in. wypalenie zawodowe spowodowane depresją. Niestety, dane dotyczące niebezpieczeństw związanych z pełnieniem obowiązków stróżów prawa nie pozostawiają złudzeń: tylko od początku bieżącego roku 23 policjantów (22 mężczyzn i 1 kobieta) pozostających w czynnej służbie odebrało sobie życie. Ta zatrważająco wysoka liczba samobójstw wśród funkcjonariuszy zaalarmowała francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych; „Czy jakakolwiek inna grupa zawodowa aż tak bardzo ucierpiała podczas wykonywania obowiązków?”, wyraził ubolewanie na łamach dziennika „Le Parisien” Frédéric Galea, delegat krajowy jednego ze związków zawodowych. Według relacji dziennika pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a dwoma stowarzyszeniami zawodowymi miałoby zostać podpisane porozumienie, którego celem byłoby zapobieganie samobójstwom, których liczba w tym roku dwukrotnie przekroczyła średnią krajową. Jak do tej pory powołano sztab psychologów, utworzono specjalną infolinię i utworzono grupę pomocy; najwyraźniej to nie wystarcza.
Według Grégory’ego Jorona, sekretarza generalnego stowarzyszenia SGP Police FO, działania państwa w sprawie pomocy dla funkcjonariuszy nie są wystarczające: „Oferowana pomoc jest zarówno za mała, jak i nieprzemyślana logistycznie”, powiedział. „Zawsze mieliśmy do czynienia z samobójstwami spowodowanymi osobistymi problemami, w szczególności takimi jak separacja czy też rozwód; przedstawiciele rządu uważają, że w takim przypadku nie jest to samobójstwo spowodowane stresem zawodowym, należy jednak pamiętać, że służba funkcjonariusza często powoduje wyobcowanie, ogranicza kontakt z rodziną, jest także generatorem stresu”, podkreślał Grégory Joron. Większość odnotowanych samobójstw funkcjonariuszy miała miejsce poza godzinami pracy; ofiary najczęściej dokonywały targnięcia się na swoje życie, strzelając do siebie ze służbowej broni. Jak podaje „Le Parisien”, w związku z niewystarczającą pomocą państwa wiele stowarzyszeń podjęło działania w celu zapewnienia pomocy funkcjonariuszom cierpiącym z powodu depresji i wypalenia zawodowego: „Mówimy tym samym językiem, wykonujemy te same obowiązki i zmagamy się z tymi samymi problemami: przemocą i samotnością”, powiedział Cyril Cros, funkcjonariusz z Bordeaux, jeden z założycieli stowarzyszenia Assopol zrzeszającego policjantów.
Źródło: Valeurs Actuelles, MM
Nasza cywilizacja chwieje się w posadach. Jaka czeka ją przyszłość? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.