Niemcy obsadzają urzędy ds. dyskryminacji. Szefem nie może zostać mężczyzna

Nasi autorzy

Niemcy obsadzają urzędy ds. dyskryminacji. Szefem nie może zostać mężczyzna

Urząd, który zajmuje się przeciwdziałaniu dyskryminacji, dyskryminuje w procesie rekrutacyjnym.

Według ustawy o równouprawnieniu w większości landów niemieckich na czele urzędu ds. zapobiegania dyskryminacji musi stać kobieta. Orzecznictwo prawne w tej sprawie nie przedstawia się jednak jednoznacznie. Według niemieckiej konstytucji (art. 3, ust. 2) „mężczyźni i kobiety są równouprawnieni. Państwo wspiera rzeczywistą realizację równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz wpływa na usuwanie istniejących różnic”.
Opierając się na tym, odpowiednie władze landu Nadrenia-Północna Westfalia argumentują, że do tej pory różnice związane z płcią uderzają przede wszystkim w kobiety i w związku z tym lokalna ustawa o równouprawnieniu zawiera zapis, iż urząd pełnomocnika ds. równouprawnienia powinna sprawować kobieta. Podobnie sprawa się ma m.in. w Szlezwiku-Holsztynie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
W pierwszym z wymienionych landów rozstrzygnął to wyrok lokalnego sądu pracy, w drugim – sądu konstytucyjnego, obydwa w 2017 roku.
Tymczasem ogólnoniemiecki sąd pracy orzekł w 1998 r., że także mężczyzna może zostać pełnomocnikiem ds. równouprawnienia. Ogólna ustawa o równym traktowaniu natomiast dopuszcza zasadniczo różne traktowanie kobiet i mężczyzn, jeśli jest to godziwe z powodu rodzaju czynności.
Specjaliści z zakresu prawa pracy nie są jednomyślni w tej kwestii. Według Felixa Oelkersa z kancelarii Brehm & v. Moers mężczyźni są wprawdzie dyskryminowani, jednak jest to uzasadnione przez zapis konstytucji oraz ogólnej ustawy o równym traktowaniu. Inaczej twierdzi Gregor Thüsing, profesor uniwersytetu w Bonn, według którego wyszczególnione zadania pełnomocnika może także spełniać mężczyzna, a zróżnicowanie na podstawie wymagań byłoby możliwe jedynie w przypadku istotnych i decydujących wymagań zawodowych, których mężczyzna nie byłby w stanie spełnić, jak np. odgrywanie w teatrze roli żeńskiej.

Źródło: FAZ

PAKIET George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata i Banksterzy w cenie 79 zł

PAKIET George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata i Banksterzy w cenie 79 zł

Janusz Szewczak, Andreas von Rétyi

George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata i Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy  W promocyjnej cenie 79 zł zamiast 118 zł

 
George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata
 
Kim jest naprawdę? Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest megazagrożeniem dla świata.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.