Niemcy: niepełnosprawne umysłowo kobiety szafarkami Eucharystii

Nasi autorzy

Niemcy: niepełnosprawne umysłowo kobiety szafarkami Eucharystii

W rzymskokatolickiej archidiecezji Paderborn w Nadrenii-Północnej Westfalii (Niemcy) szafarkami Eucharystii zostały dwie kobiety niepełnosprawne umysłowo. Jennifer Rhode i Katharina Lenzschau uczestniczyły 18 listopada 2024 r. w jednodniowym kursie pod kierownictwem ks. prał. Gregora Tuszynskiego, po którym zostały dopuszczone do posługi. Kurs obejmował zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne ćwiczenia. „Wszystko dobrze zadziałało”, podsumował ks. Tuszynski, odpowiedzialny w wikariacie generalnym archidiecezji za podstawowe kwestie liturgiczne.

Posługa osób niepełnosprawnych umysłowo w Paderborn to pomysł diecezjalnej przedstawicielki ds. duszpasterstwa osób niepełnosprawnych Anji Fecke. Rok temu prowadziła ona nabożeństwo w Centrum Edukacji Specjalnej w Warburgu z okazji otwarcia tamtejszego kościoła; jej uwagę zwróciła jedna z pensjonariuszek, która została wezwana do rozdzielania Komunii świętej. „Najpierw byłam zaskoczona. Potem się bardzo ucieszyłam. A potem zrodził się we mnie plan”, powiedziała Fecke. W celu umożliwienia posługi takich osób skontaktowała się z ks. Tuszynskim, który podjął się przygotowania chętnych.  „To ważny krok dla Kościoła włączającego”, podsumowała po uroczystym nabożeństwie, podczas którego szafarki otrzymały stosowne certyfikaty. „I my odgrywamy pionierską rolę. Dotąd nie znałam żadnej diecezji, gdzie ludzie z niepełnosprawnością umysłową otrzymali zezwolenie na posługę szafarza Eucharystii”.  Zarówno ona, jak i ks. Tuszynski są przekonani, że te dwie szafarki nie będą ostatnie.

Źródło: erzbistum-paderborn.de, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające w pogłębieniu i umocnieniu naszej wiary katolickiej:

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

Uczynki Miłosierdzia

Uczynki Miłosierdzia

ks. Waldemar Chrostowski

Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.

 

Osiem błogosławieństw

Osiem błogosławieństw

ks. Waldemar Chrostowski

Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”.  Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.