Niemcy: coraz więcej ataków wandali na obiekty sakralne w Bawarii

Nasi autorzy

Niemcy: coraz więcej ataków wandali na obiekty sakralne w Bawarii

Urząd kryminalny kraju związkowego Bawaria notuje z roku na rok coraz większą liczbę szkód wyrządzanych przez wandali w kościołach, klasztorach i kaplicach tego niemieckiego landu. W roku 2019 było ich 219, rok później już 242, w 2021 roku 271, a w 2022 roku – 294, tendencja jest więc wyraźnie wzrostowa. Potwierdzają to także słowa rzecznika diecezji Ratyzbony: „Zasadniczo stwierdzamy, że liczby, szczególnie w zakresie wandalizmu, wzrosły, a szał niszczenia jest znacznie większy. (…) Tak więc na przykład wandale niszczą lub uszkadzają święte figury, oddają mocz i palą w pomieszczeniach kościelnych, mażą po zewnętrznych murach albo podkładają ogień we wnętrzach”.

Przykładem może być incydent z Augsburga, gdzie w listopadzie zeszłego roku wykorzystano graffiti z szatańską liczbą 666 i hasłem „FCK Jesus” na murze kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła, aby stworzyć instalację artystyczną. W lutym bieżącego roku w katolickim kościele parafialnym św. Henryka powywracano świece oraz rozrzucono po posadzce śpiewniki, które zostały podpalone, a na jeden z nich ktoś oddał mocz; szkody wyniosły kilkaset euro. W kościele w Spalt w środkowofrankijskim okręgu Roth w płomieniach stanął w maju 2022 roku cały ołtarz; policja kryminalna podjęła śledztwo przeciwko młodemu podejrzanemu z powodu szczególnie poważnego podpalenia. W Oberschneiding w dolnej Bawarii dwie dwunastolatki miały uszkodzić piszczałki organów, a w Neunstetten w diecezji Eichstätt ktoś podpalił dystrybutor środka odkażającego.

Szczególnie ucierpiał w lipcu 2022 kościół pielgrzymkowy „Maria Hilf” w Seubersdorfie (okręg Neumarkt w Górnym Palatynacie), gdzie włamywacze ukradli 30 piszczałek organowych i 16 pozłacanych świeczników o wartości w sumie 24 tys. euro; dodatkowo szkodę, jaka powstała, gdy wyważyli drzwi i wyrwali piszczałki, wyceniono na dalsze 40 tys. euro. Liczba kradzieży w kościołach, kaplicach i klasztorach w Bawarii zdecydowanie zmniejszyła się jednak w ostatnich latach – od 807 w 2018 roku do 398 w roku 2022.

Źródło: rnd.de, AM

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.