Nie włożyła koszulki popierającej LGBT i ... straciła pracę. Sprawa trafiła do sądu

Nasi autorzy

Nie włożyła koszulki popierającej LGBT i ... straciła pracę. Sprawa trafiła do sądu

Jedna z kawiarni Starbucks. fot. Pixabay Jedna z kawiarni Starbucks. fot. Pixabay W Newark w stanie New Jersey w jednej z kawiarni popularnego Starbucksa doszło do skandalicznej sytuacji: katoliczka Betsy Fresse, baristka związana ze Starbucksem od 2015 r., została wyrzucona z pracy za odmowę założenia koszulki z charakterystyczną tęczą i z napisem „Pride”. W pozwie, który złożyła w tej sprawie, zaznaczyła, iż początkowo manager zapewniał ją, że ze względu na przywiązanie do swojej wiary nie będzie musiała zakładać do pracy ubiorów promujących LGBT. Jednak kiedy znalazła na zapleczu kawiarni przygotowane dla pracowników koszulki z nadrukami nawiązującymi do symboliki LGBT, zapytała, czy będzie musiała nosić jedną z nich w pracy. Stwierdziła także, iż dla niej byłoby to „równoznaczne z wymuszeniem promowania ideologii sprzecznej z jej poglądami, ponieważ według Pisma Świętego małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety”. Wówczas manager poinformował ją, że „owszem, nie będzie musiała nosić tej koszulki w pracy, ale kierownik poinformuje ją, że jej umowa o pracę została rozwiązana zgodnie z pozwem złożonym w Sądzie Okręgowym USA w stanie New Jersey”. „Pani Fresse uparcie podtrzymuje osobiste religijne przekonania, iż wszyscy potrzebują Jezusa”, głosi ów pozew. W uzasadnieniu wyrzucenia baristki z pracy napisano, iż została zwolniona za „pogwałcenie podstawowych wartości firmy Starbucks” i za to, „że po otrzymaniu koszulki powiedziała, że jej koledzy i koleżanki potrzebują Jezusa”.

„W naszej firmie wspieramy integrację i różnorodność, jesteśmy też otwarci na uczenie się od osób o różnym pochodzeniu i patrzących na świat z różnych perspektyw. Konsekwentnie egzekwujemy przestrzeganie tych wartości od naszych pracowników”, czytamy w uzasadnieniu wypowiedzenia umowy o pracę którą otrzymała Betsy Fresse.

Bezprawnie wyrzucona z pracy dziewczyna domaga się w złożonym pozwie przeciwko firmie Starbucks wypłacenia zaległej pensji, odszkodowania oraz zwrotu kosztów dla prawników. Pisze też iż „należałoby wprowadzić dla firmy Starbucks twardy nakaz poszanowania religijnych przekonań pracowników”. Swoje zwolnienie z pracy nazywa bez ogródek „przejawem skrajnej i bezprawnej dyskryminacji”. W wywiadzie dla „New York Post”, przedstawiciel firmy Starbucks powiedział, że „zarzuty stawiane naszej firmie przez panią Fresse są bezpodstawne. Jesteśmy całkowicie świadomi pozbawionych merytorycznych podstaw roszczeń naszej byłej pracownicy i przygotowani na przedstawienie naszych racji przed sądem”.   

Źródło: New York Post, Joshua Rhett Miller, MM

Dokąd zmierza nasza cywilizacja, która wartości zamienia na ideologię? Odpowiedzi na te kluczowe pytania poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.