Narkotyki nie dla turystów? Amsterdam szykuje poważne ograniczenia w sprzedaży

Nasi autorzy

Narkotyki nie dla turystów? Amsterdam szykuje poważne ograniczenia w sprzedaży

Narkotyki to życiowy dramat wielu uzależnionych od nich osób. fot. Pixabay Narkotyki to powód życiowych dramatów wielu uzależnionych od nich osób. fot. Pixabay Jak podaje niderlandzki dziennik „Het Parool”, turyści z zagranicy będą w przyszłości mieli zakaz wstępu do tzw. coffee shopów w Amsterdamie .

W liście do rady miasta burmistrz Femke Halsema, prokuratura (OM) i policja oświadczyły, że chcą, aby w przyszłości tylko mieszkańcy Niderlandów mieli dostęp do sklepów, w których będą mogli kupować i palić haszysz czy marihuanę.

Wysiłki mające na celu ograniczenie przestępczości związanej z przemysłem narkotykowym w ciągu ostatnich dwóch dekad zmniejszyły liczbę coffee shopów w Amsterdamie z 283 do 166, ale - jak wynika z listu - popyt na narkotyki nadal rośnie. Według pani burmistrz przyczynili się do tego tzw. marihuanowi turyści. Przed wybuchem pandemii koronawirusa zagraniczni goście odwiedzali coffee shopy około 1,5 mln razy na miesiąc. Femke Halsema zwraca również uwagę na to, że badania sugerują, że w dużej części turyści spoza Niderlandów nie chcieliby przyjechać do Amsterdamu, gdyby nie mogli iść do takiego lokalu.

W ostatnich miesiącach politycy, firmy, organizacje turystyczne i mieszkańcy stolicy Niderlandów coraz częściej zgłaszają wezwania do egzekwowania prawa krajowego, które głosi, że ​​tylko osoby zamieszkałe w kraju mogą kupować w coffee shopach. Prawo to nigdy nie było egzekwowane w Amsterdamie z powodu obaw, że handel przeniesie się do internetu.

„Absolutnie nie zmierzamy do tego, aby Amsterdam był wolny od marihuany, ponieważ coffee shopy stanowią część miasta” – powiedziała Femke Halsema, według „Het Parool”. „Ale istnieje ogromne pragnienie, aby turystyka się zmieniła. Nasza wolność nie powinna być przyzwoleniem na to, aby duże grupy młodych ludzi wymiotowały do kanałów, ponieważ za dużo wypalili i wypili”.

Pani burmistrz zamierza także ograniczyć liczbę coffee shopów we wszystkich sieciach tych sklepów i uregulować dostawę nowym „znakiem jakości”. Chociaż kwestia coffee shopów wchodzi w zakres obowiązków burmistrza, nowa propozycja zostanie omówiona przez radę Amsterdamu i prawdopodobnie nastąpi okres przejściowy, zanim zostanie wprowadzona w życie.

Źródło: Dutch News/Senay Boztas, AM

Dokąd zmierza nasza cywilizacja? Czy świat wokół nas można jeszcze uratować? Odpowiedzi na to i inne pytania poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.