Napiszą historię na nowo? W Niderlandach powstanie „Tęczowy Kanon” dziejów LGBT+

Nasi autorzy

Napiszą historię na nowo? W Niderlandach powstanie „Tęczowy Kanon” dziejów LGBT+

Okazuje się, że dzisiaj już nawet historia narodowa nie jest obszarem wolnym od ideologicznych wpływów. Fot. Pixabay Okazuje się, że dzisiaj już nawet historia narodowa nie jest obszarem wolnym od ideologicznych wpływów. Fot. Pixabay Jak podaje portal NL Times, 10 października, czyli w przeddzień tzw. Dnia Coming Outu (ujawnienia swojej orientacji seksualnej) niderlandzka Fundacja Tęczowego Kanonu zwróciła się z prośbą o zgłaszanie propozycji osób, miejsc i wydarzeń kluczowych dla historii kulturalnej i społecznej LGBTIA+, które zostaną umieszczone na liście zwanej Tęczowym Kanonem. Ma ona zawierać 75 pozycji, aby uczcić 75-lecie najstarszej światowej organizacji LGBT, COC Nederland. Jak stwierdziła fundacja, tzw. Kanon Niderlandów, zawierający wykaz 50 postaci, miejsc i wydarzeń ważnych dla historii kraju, nie zawiera nic na temat społeczności LGBTIA+.  „Chcemy zrobić coś sami i dodać historie”, powiedział jej rzecznik.

Już w tym roku mają pojawić się online pierwsze pozycje kanonu. Według rzecznika znajdą się wśród nich epidemia AIDS, wprowadzenie niderlandzkiej ustawy o osobach transseksualnych, śluby cywilne dla par jednopłciowych i pierwsza parada dumy gejowskiej. Mimo że tematy objęte kanonem będą przypuszczalnie ogniskować się na latach powojennych, fundacja zamierza także sięgnąć głębiej w historię.

„Wielokrotnie widzimy, że społeczność LGBT przez stulecia była i wciąż jest spychana na margines historii, co sprawia, że bardzo mnie cieszy inicjatywa Tęczowego Kanonu”, powiedział Astric Oostenburg, przewodniczący COC Nederland, wspierającej fundację. „Nie wolno nam zapominać o ludziach, którzy włączyli się przed nami w walkę o emancypację. Jeśli nadal będziemy uczyć się z przeszłości, możemy spoglądać w przyszłość z optymizmem”.

Źródło: NL Times, AM  

Mimo wysiłków lewicowych ideologów prawdy nie da się zakrzyczeć - nasza cywilizacja oparta jest na chrześcijaństwie. Historię religii, w której wyrośliśmy, opisuje w swojej bestsellerowej pracy prof. Wojciech Roszkowski: 

PAKIET Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia tom 1 i 2

PAKIET Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia tom 1 i 2

 

.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.