Nadzwyczajna decyzja Kościoła: specjalna modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa podczas Liturgii Wielkiego Piątku.

Nasi autorzy

Nadzwyczajna decyzja Kościoła: specjalna modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa podczas Liturgii Wielkiego Piątku.

Watykan, 1 kwietnia 2020: Członkowie Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podjęli decyzję o dodaniu do wielkopiątkowej Modlitwy Powszechnej nowej intencji o ustanie epidemii koronawirusa, zgodnie z wytycznymi o sprawowaniu liturgii: „w poważnej i publicznej potrzebie ordynariusz miejsca może pozwolić na dodanie specjalnej intencji, lub ją nakazać.”

Modlitwa Powszechna w liturgii Wielkiego Piątku obejmuje modlitwy w intencji Kościoła, papieża, wszystkich stanów Kościoła (biskupów, kapłanów, diakonów), katechumenów, o jedność Kościoła, a także modlitwy za Żydów, za niewierzących w Chrystusa, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami oraz za strapionych i cierpiących. Nowa modlitwa została zatytułowana: „Za cierpiących w czasie pandemii”. Rozpoczyna się słowami kapłana: „módlmy się za wszystkich cierpiących z powodu konsekwencji obecnej pandemii, aby Bóg Ojciec udzielił zdrowia chorym, sił tym którzy się nimi opiekują, pocieszenia rodzinom oraz wiecznego zbawienia zmarłym”. Po chwili osobistej modlitwy w ciszy celebrans kontynuuje: „Wszechmogący wieczny Boże, wspierający naszą ludzką słabość, wejrzyj na ból Twoich dzieci cierpiących z powodu tej pandemii; ulżyj chorym, daj siłę tym, którzy się nimi opiekują, przyjmij dusze zmarłych i przez ten czas ucisku udziel nam wszystkim pociechy w Twoim Miłosierdziu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Nowa modlitwa została zawarta w dekrecie podpisanym przez kardynała Roberta Saraha, prefekta Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz sekretarza tejże organizacji, arcybiskupa Artura Roche. W słowach dekretu z 30 marca czytamy: „Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w tym roku będzie miała szczególne znaczenie w kontekście światowej pandemii. W czasie kiedy obchodzimy pamiątkę Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, który jak Baranek wziął na Siebie cierpienie i grzechy całego świata Kościół wnosi swoje modlitwy do Boga Ojca Wszechmogącego za całą ludzkość szczególnie za najbardziej cierpiących w oczekiwaniu na radość Zmartwychwstania”.

Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaleca także kapłanom odprawianie Mszy wotywnych „aby uprosić Boga o oddalenie pandemii”.

Źródło: Catholic News Agency

______________________________________________________________________________

Obszerna rozmowa z immunologiem prof. Januszem Marcinkiewiczem o odporności, szczepionkach i zagrożeniu wirusowym. Czytaj TUTAJ.

___________________________________________________________________________

Rekolekcje z abpem Markiem Jędraszewskim. Zobacz TUTAJ!

___________________________________________________________________________ 

Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa

Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa

abp Marek Jędraszewski

Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.