Na Ukrainie trwa wojna; tymczasem rosyjsko-francuska współpraca naukowa nadal ma się dobrze

Nasi autorzy

Na Ukrainie trwa wojna; tymczasem rosyjsko-francuska współpraca naukowa nadal ma się dobrze

ITER  Fot. Wikimedia ITER Fot. Wikimedia

Mimo bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę niektóre aspekty współpracy rosyjsko-francuskiej nadal mają się dobrze; nie zerwano np. współpracy w ramach poświęconego fuzji nuklearnej projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – międzynarodowy eksperymentalny reaktor termonuklearny). Rosjanie wysłali bowiem do położonego na południu Francji centrum badawczego Cadarache (60 km na wschód od Marsylii) element niezbędny do funkcjonowania powstającego reaktora. Jest to olbrzymi, ponad 200-tonowy magnes w formie pierścienia o 9-metrowej średnicy. Jak podaje portal France Info, „ów magnes jest zwieńczeniem ponad ośmioletniej pracy rosyjskich inżynierów. Właśnie został załadowany na statek w petersburskim porcie – do Marsylii powinien dotrzeć w ciągu dwóch tygodni. W języku naukowym tego typu elementy są nazywane „cewką pola poloidalnego” i stanowią istotny element tokamaku, czyli urządzenia do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Program ITER ma na celu zbadanie syntezy jądrowej, źródła energii dla gwiazd takich jak Słońce, w celu stworzenia „sztucznego słońca” – podobne tokamaki powstają m.in. w Chinach (HL-2M).

Z powodu agresji Rosji na Ukrainę wiele z międzynarodowych programów naukowych z udziałem rosyjskich uczonych zostało zawieszonych lub anulowanych. Tak się stało np. w przypadku projektu ExoMars, mającego na celu wyprodukowanie robota, który miałby być wysłany na Marsa. Z powodu nałożonych na Rosję sankcji rosyjscy uczeni uczestniczący w projekcie ITER wyrażali obawę, „że jeśli oni zostaną odsunięci od projektu, to wszyscy na tym stracą”, strona francuska zdecydowała się jednak na kontynuację projektu, co pozostaje co najmniej wątpliwe moralnie. Realizacja projektu ITER jest opóźniona z powodu pandemii – pierwsze testy powstającego eksperymentalnego reaktora są przewidziane na 2025 r.

Źródło: France Info/Boris Hallier, MM

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour

„Francuskie samobójstwo” we Francji biło rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety-feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.