Na Kubie powstało pierwsze katolickie radio internetowe
Niektóre restrykcje dotyczące katolików na Kubie zostały zniesione po wizycie św. Jana Pawła II w 1998r. fot. Arturo Mari Grupa Młodzieżowa Sieć Katolicka (Red Católica Juvenil, RCJ) uruchomiła pierwsze katolickie radio internetowe na Kubie, które można odbierać na całym świecie. Ma być ono przestrzenią modlitwy dla wszystkich wiernych. Radio „Głos Nadziei” (El sonido de la Esperanza) jest pierwszą internetową katolicką stacją radiową na wyspie. Nadaje ona 24 godziny na dobę, relacjonując wydarzenia z życia Kościoła na Kubie i w świecie. „Nastrój się na naszą częstotliwość i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Kościele w kraju i za granicą, słuchając naszego dodatku informacyjnego ‘En Detalle’ oraz innych treści radiowych publikowanych przez RCJ” –ogłasza stacja na swojej stronie internetowej.
Na Kubie Kościół od czasu przejęcia władzy przez Fidela Castro w 1959 r. cierpi z powodu ograniczeń wolności obejmujących między innymi konfiskatę mienia, likwidację szkół katolickich, wydalanie księży i zakonnic. Mimo iż po wizycie św. Jana Pawła II w 1998 r. zniesiono pewne restrykcje, Kościół doświadcza nadal ograniczeń, chociażby w dostępie do środków masowego przekazu. Jedynie w rzadkich przypadkach rząd zezwala księżom i biskupom na wygłoszenie publicznego przesłania, jednakże ustępstwa te są szczególne i ograniczają się do danego konkretnego dnia.
W rozmowie z EWTN Noticias diakon zgromadzenia misyjnego w Hawanie i jeden z dyrektorów generalnych RCJ, Rubén de la Trinidad, zwrócił uwagę, że inicjatywa stworzenia stacji radiowej dla kraju zrodziła się ze ŚDM Panama 2019. Wskazał, że po tym spotkaniu grupa młodych ludzi postanowiła w lutym 2019 roku stworzyć Młodzieżową Sieć Katolicką, która jest „najszerszą wirtualną społecznością” wśród młodzieży w kraju i to z niej powstały treści radiowe dla portali społecznościowych. Jednym z takich programów jest „Modlitwa za Kubę”, nadawany codziennie o godzinie 12:00 (czasu lokalnego), który gromadzi młodych ludzi z całego kraju w „przestrzeni modlitwy, abyśmy wszyscy mogli się nawzajem usłyszeć”. Wraz z tą inicjatywą narodził się również Informacyjny Biuletyn Katolicki, podający wiadomości z życia Kościoła na Kubie i na świecie.
Rubén de la Trinidad powiedział także, że w styczniu 2020 roku, blisko obchodów pierwszej rocznicy powstania radia, narodził się dodatek informacyjny „En Detalle”, który stał się „najważniejszą produkcją radiową”, jaką mają do tej pory. „Zaczęliśmy nadawać jako 24-godzinne radio internetowe od 22 czerwca” – dodał. Stwierdził, że radio spotkało się z dobrym odbiorem wśród wiernych na całym świecie i dotarło do „około tysiąca osób w ciągu pierwszych tygodni”.
Radio RCJ jest dostępne na swojej stronie internetowej 24 godziny na dobę, a także od niedawna można je nastawić za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Ponadto radio posiada dodatkowe materiały, takie jak podcasty, które można znaleźć na Spotify , Anchor i Youtube.
Źródło: Aciprensa, AM
Szczegółowa relacja z pielgrzymki św. Jana Pawła II na Kubę znajduje się w monumentalnym dziele Białego Kruka szczegółowo ukazującym każdy rok pontyfikatu Papieża Polaka:
Rok 20. Dwa synody
Pracowity dwudziesty rok Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II otworzyły wielkie uroczystości na Placu św. Piotra – Ojciec Święty ogłosił Doktorem Kościoła św. Teresę z Lisieux. W listopadzie i grudniu jako niestrudzony Pasterz wszystkich ludów uczestniczył w Synodzie poświęconym Ameryce, a jako biskup Rzymu odwiedzał parafie swej diecezji.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.