Muzyka jako sposób na przetrwanie pandemii i lockdownu? Są nowe wyniki badań

Nasi autorzy

Muzyka jako sposób na przetrwanie pandemii i lockdownu? Są nowe wyniki badań

Szczególnie muzyka klasyczna znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na człowieka. Fot. Pexels Szczególnie muzyka klasyczna znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na człowieka. Fot. Pexels Muzyka pomaga ludziom lepiej radzić sobie z kryzysami, takimi jak pandemia koronawirusa. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem z udziałem ludzi z sześciu krajów na trzech kontynentach.

Podczas pierwszego lockdownu, trwającego od kwietnia do maja 2020 r., zebrano próbki reprezentatywne demograficznie: ponad 5000 osób z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Indii i USA odpowiadało na pytania w internecie o swoje kontakty z muzyką w czasie kryzysu. „Ponad połowa respondentów stwierdziła, że ​​używa muzyki do radzenia sobie z emocjonalnymi i społecznymi czynnikami powodującymi stres” – donoszą naukowcy w czasopiśmie „Humanities and Social Sciences Communications”.

„To niezwykłe, że to nie sama muzyka służy jako pomoc w radzeniu sobie, ale raczej zachowania związane z muzyką, czyli sposób, w jaki ludzie zmienili swój kontakt z nią w czasie kryzysu” – wyjaśniła Melanie Wald-Fuhrmann, dyrektor Instytutu Maxa Plancka. „Słuchanie muzyki i muzykowanie oferują odmienny potencjał radzenia sobie”.

Osoby odczuwające silniejsze negatywne emocje z powodu pandemii używały muzyki przede wszystkim do regulowania depresji, lęku i stresu. Z drugiej strony osoby o przeważnie pozytywnym nastroju wykorzystywały muzykę przede wszystkim jako substytut interakcji społecznych. Muzyka daje im poczucie przynależności i wspólnoty zarówno podczas słuchania muzyki, jak i muzykowania. Przy muzykowaniu może ona również służyć jako „środek autorefleksji”.

Szczególną rolę odegrała w tym „muzyka koronawirusowa” – czyli nowo skomponowane utwory o pandemii lub stare piosenki, których teksty zostały zmienione w odniesieniu do szalejącego koronawirusa. Zainteresowanie takimi utworami przyczyniło się więc do tego, że osoba w kryzysie uznała zajmowanie się muzyką za pomocne. „Muzyka koronawirusowa” daje możliwość zbiorowego reagowania na wyzwania społeczne, a tym samym wzmacnia odporność jednostki i społeczności.

Źródło: Frankfurter Allgemeine, AM

Szukając muzyki dla siebie warto sięgnąć po polską klasykę, a także poznać jej twórców:

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.