Muzyka jako sposób na przetrwanie pandemii i lockdownu? Są nowe wyniki badań
Szczególnie muzyka klasyczna znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na człowieka. Fot. Pexels Muzyka pomaga ludziom lepiej radzić sobie z kryzysami, takimi jak pandemia koronawirusa. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem z udziałem ludzi z sześciu krajów na trzech kontynentach.
Podczas pierwszego lockdownu, trwającego od kwietnia do maja 2020 r., zebrano próbki reprezentatywne demograficznie: ponad 5000 osób z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Indii i USA odpowiadało na pytania w internecie o swoje kontakty z muzyką w czasie kryzysu. „Ponad połowa respondentów stwierdziła, że używa muzyki do radzenia sobie z emocjonalnymi i społecznymi czynnikami powodującymi stres” – donoszą naukowcy w czasopiśmie „Humanities and Social Sciences Communications”.
„To niezwykłe, że to nie sama muzyka służy jako pomoc w radzeniu sobie, ale raczej zachowania związane z muzyką, czyli sposób, w jaki ludzie zmienili swój kontakt z nią w czasie kryzysu” – wyjaśniła Melanie Wald-Fuhrmann, dyrektor Instytutu Maxa Plancka. „Słuchanie muzyki i muzykowanie oferują odmienny potencjał radzenia sobie”.
Osoby odczuwające silniejsze negatywne emocje z powodu pandemii używały muzyki przede wszystkim do regulowania depresji, lęku i stresu. Z drugiej strony osoby o przeważnie pozytywnym nastroju wykorzystywały muzykę przede wszystkim jako substytut interakcji społecznych. Muzyka daje im poczucie przynależności i wspólnoty zarówno podczas słuchania muzyki, jak i muzykowania. Przy muzykowaniu może ona również służyć jako „środek autorefleksji”.
Szczególną rolę odegrała w tym „muzyka koronawirusowa” – czyli nowo skomponowane utwory o pandemii lub stare piosenki, których teksty zostały zmienione w odniesieniu do szalejącego koronawirusa. Zainteresowanie takimi utworami przyczyniło się więc do tego, że osoba w kryzysie uznała zajmowanie się muzyką za pomocne. „Muzyka koronawirusowa” daje możliwość zbiorowego reagowania na wyzwania społeczne, a tym samym wzmacnia odporność jednostki i społeczności.
Źródło: Frankfurter Allgemeine, AM
Szukając muzyki dla siebie warto sięgnąć po polską klasykę, a także poznać jej twórców:
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.