Morze Śródziemne oddało niezwykły artefakt. Odnaleziono pamiątkę z czasów pierwszych chrześcijan
Wizerunek Jezusa jako dobrego pasterza pojawiał się także w sztuce wczesnochrześcijańskiej. fot. Autorstwa Stained glass: Alfred Handel, d. 1946[2], photo:Toby Hudson - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10163206 W kilka miesięcy po spektakularnym odnalezieniu miecza należącego do rycerza krzyżowego Morze Śródziemne „oddało” kolejny cenny artefakt. U wybrzeży Izraela w wodach pomiędzy Tel Awiwem i Hajfą w pobliży starożytnej Cezarei odnaleziono pierścień należący do chrześcijanki z czasów Imperium Rzymskiego. Wiek bezcennego znaleziska ocenia się na ok. 1700 lat. Na tym samym morskim stanowisku archeologicznym odnaleziono także wraki dwóch statków; jeden z nich pochodzi sprzed 1700 lat, drugi, znacznie młodszy, zatonął 600 lat temu.
Oktagonalny pierścień jest wykonany z czystego złota i ozdobiony oczkiem ze szlachetnego kamienia (prawdopodobnie jest to szmaragd), na którym wygrawerowano postać Chrystusa Dobrego Pasterza przedstawionego jako odzianego w tunikę młodzieńca niosącego na ramionach owieczkę. Według konserwatorki artefaktów Heleny Sokołow jest to wyjątkowe znalezisko, bowiem przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza niezwykle rzadko pojawiało się na pierścieniach w sztuce chrześcijańskiej sprzed 1700 lat. „To był sam początek chrześcijaństwa, które jednak prężnie (choć w ukryciu) rozwijało się w Imperium Rzymskim, szczególnie w takich miastach jak Cezarea. Odnaleziony pierścień z pewnością należał do kobiety”, powiedziała uczona w wywiadzie dla AFP. Badaczka podkreśliła także, że jest to niezwykle rzadkie znalezisko; wcześniej odnajdywano, co prawda, w tym samym miejscu pierścienie z czasów Imperium Rzymskiego, jednak zdecydowanie mniej kosztowne, wykonane z brązu i srebra. Do ciekawych znalezisk należy też cenna biżuteria z XIV w.; wśród niej znajduje się wiele pierścieni z wygrawerowanymi symbolami chrześcijańskimi.
Źródło: France Info, MM
Historię naszej wiary opisał w swojej bestsellerowej książce prof. Wojciech Roszkowski:
PAKIET Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia tom 1 i 2
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.