Meksyk wydał pierwszy paszport dla osoby niebinarnej

Nasi autorzy

Meksyk wydał pierwszy paszport dla osoby niebinarnej

17 maja bieżącego roku rząd Meksyku wydał pierwszy paszport dla osoby, która nie identyfikuje się ani z płcią żeńską, ani z męską. Data nie została wybrana przypadkowo, bowiem tego dnia obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii”. Szczęśliwym posiadaczem „nowatorskiego” dokumentu został prawnik i działacz LGBT Jesús Ociel Baena Salcedo, co podał do publicznej wiadomości na Twitterze kanclerz Sekretariatu Spraw Zagranicznych Marcelo Ebrard. W swoim tweecie zamieścił zdjęcie bohatera dnia oraz tekst „Pierwszy paszport dla osoby niebinarnej w Meksyku wręczony dzisiaj w Naucalpan, wielki skok w kwestii wolności i godności osób”.

Mimo że nie brakowało głosów opisujących to wydarzenie jako „historyczne”, decyzja spotkała się także z wielostronną krytyką. Jeden z użytkowników Twittera skomentował post Ebrarda następująco: „Szanuję preferencje seksualne, ale nigdy nie przestaną istnieć jedyne dwie płcie ludzi na Ziemi. Mężczyzna albo kobieta, męska albo żeńska”. Jak stwierdziła w rozmowie z ACI Prensa dyrektor Centrum Edukacji Integralnej dla Kobiet (CFIM) Ebrard i pozostali politycy na czele z prezydentem Andresem Manuelem Lópezem Obradorem zajmują się problemami, które dotykają mniej niż 4 proc. Meksykanów, zamiast tymi bardziej powszechnymi. Wśród nich wymieniła migrację, biedę, przemoc i korupcję. Według Marciala Padilli, dyrektora prorodzinnej platformy internetowej ConParticipación, fakt wręczenia paszportu osobie niebinarnej „w rzeczywistości nie jest [żadną] wiadomością”, tylko „chcą z tego zrobić wiadomość (…) chcą narzucić ideologię gender i sprawić, żeby się nam wydawała ważna i o znaczeniu historycznym”.

Źródło: ACI Prensa, AM

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.