Masakra cywili w Etiopii: premier kraju mówi o terrorze

Nasi autorzy

Masakra cywili w Etiopii: premier kraju mówi o terrorze

Front Wyzwolenia Oromo  Fot. Wikimedia Front Wyzwolenia Oromo Fot. Wikimedia

Według relacji naocznych świadków w Etiopii zostało zabitych ponad 100 osób. Po masakrze w regionie Oromia premier Abiy Ahmed ogłosił „zero tolerancji” wobec odpowiedzialnych za ten czyn, który nazwał terrorem. Przywrócenie bezpieczeństwa i pokoju jest najwyższym priorytetem dla jego rządu, powiedział.

18 czerwca w pobliżu miasta Gimbi oraz w kilku okolicznych wsiach doszło do zamachów, które według naocznych świadków były wymierzone przede wszystkim w członków grupy etnicznej Amharów. Świadkowie poinformowali, że ponad 100 osób zostało zastrzelonych przez uzbrojonych sprawców. Mieszkaniec zaatakowanej osady powiedział agencji prasowej dpa, że słyszał nawet o około 300 odnalezionych zwłokach. Wiele osób ukrywało się w okolicznych lasach w obawie przed kolejnymi napadami – poinformował dpa inny naoczny świadek. W ataku zabijano głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.

Rząd regionalny obwinił grupę rebeliantów Oromo Liberation Army (OLA). Rzecznik grupy zaprzeczył jednak, jakoby rebelianci przeprowadzili atak. OLA jest odłamem partii politycznej Front Wyzwolenia Oromo i domaga się większej autonomii i samostanowienia dla ludu Oromo. Rząd sklasyfikował grupę jako terrorystyczną po sprzymierzeniu się z Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigray (TPLF). OLA i TPLF są oskarżane o chęć zdestabilizowania rządu premiera Ahmeda. Liczący około 35 milionów ludzi Oromo tworzą największą grupę etniczną w kraju. Jednak to mniejszość amharska dominowała politycznie w Etiopii od XIX wieku.

Etiopia jest drugim krajem w Afryce co do ilości mieszkańców (prawie 115 mln). Kraj ten przez długi czas był uważany za ostoję stabilności regionu, ale w ostatnich latach jest coraz bardziej rozdzierany przez konflikty etniczne.

Źródło: Der Spiegel, AM

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.