„Liturgia to nie czas i miejsce na promowanie lokalnych kultur”. Mocny apel kard. Saraha
Kard. Robert Sarah. Fot. Francois-Regis Salefran, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons W epoce, w której trwają dyskusje wokół liturgii i sprawy wprowadzania do niej elementów związanych z poszczególnymi kręgami kulturowymi, kard. Robert Sarah w dobitny sposób przypomniał o istocie świętości.
„Pochodzę z Afryki, pozwólcie, że wyjaśnię prosto i dobitnie: liturgia nie jest obrzędem, podczas którego należy promować moją kulturę", mówi duchowny. "Można powiedzieć, że to raczej dzięki liturgii moja kultura zyskała wymiar chrześcijański i została w pewnym sensie wchłonięta przez Boski wymiar. Przykro mi z powodu licznych zniekształceń liturgii, które dziś mają miejsce w Kościele”, przyznaje kard. Sarah.
Te słowa stanowią odpowiedź kardynała na poszukiwanie przez Kościół nowych sposobów na inkulturację liturgii, czyli na wprowadzanie do niej elementów lokalnych kultur, aby uczynić ją bardziej dostępną i reprezentacyjną w wymiarze ludzkim. Według kard. Saraha nie wolno jednak zapominać o fundamentalnej sprawie: liturgia to nie miejsce na promocję kulturalną; podczas liturgii człowiek w pokornej postawie otrzymuje przywilej spotkania się z Bogiem.
Ponadto kard. Sarah przypomina, że istotą liturgii jest oddawanie chwały Bogu i w tej kwestii Kościół katolicki powinien zachowywać swój uniwersalny wymiar, a działania na rzecz „uatrakcyjnienia liturgii” mogą doprowadzić do niebezpiecznych deformacji.
Źródło: Tribune Chrétienne, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o podstawach naszej katolickiej wiary:

Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.