List otwarty „Solidarności” UP: bezsensowność niektórych rozwiązań „Konstytucji dla Nauki”

Nasi autorzy

List otwarty „Solidarności” UP: bezsensowność niektórych rozwiązań „Konstytucji dla Nauki”

Collegium Maius, historyczny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nawet ta najstarsza polska uczelnia nie pozostaje wolna od lewicowych wpływów. Fot. autorstwa Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3957582 Collegium Maius, historyczny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nawet ta najstarsza polska uczelnia nie pozostaje wolna od lewicowych wpływów. Fot. autorstwa Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3957582  

Szanowny Pan

Prof. dr hab. Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki RP

W imieniu Komitetu Uczelnianego NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Pedagogicznego zwracam się do Pana z bardzo aktualnym problemem – nagłośnionym przez KRASP, tzn. władze tej konferencji.

Otóż władze KRASP-u są zaniepokojone tym,  co – według nich – może stać się negatywnym efektem wdrożenia Narodowego Programu Kopernikańskiego.

Przewodniczący KRASP-u snuje swoje (i być może własnego środowiska) niepokoje wynikające z tego, że ma być inaczej, niż było. Wszystko, co zmienia aktualny stan rzeczy w środowisku nauk wszelakich – musi być kiepskie, a może i złe.

Projekt nieoficjalny, w fazie wstępnej, jest traktowany jako zagrożenie dla uczelni, nauki, formalnych i nieoficjalnych organizacji oraz  stowarzyszeń naukowych.

KRASP występuje w roli harcownika, który wstępnym bojem chce rozpoznać teren i apriorycznie zmusić przeciwnika (czyli PiS i Rząd RP) do uległości.

 KRASP – w sposób domniemany – reprezentuje opinię, że nasza nauka jest prawie super – a wszystko, co zrobi PiS i jego rząd – jest niedobre, pogrąży polską naukę i szkolnictwo wyższe.

KRASP traktuje Ustawę 2.0 jako „Konstytucję dla Nauki” – nie przyjmując do wiadomości istniejących w niej wielu prawdziwych zagrożeń dla nauki i uniwersytetów. Te zagrożenia są oczywiste dla krytycznych profesorów i władz uczelni, ale nie dla KRASP-u.

Wymuszanie – przez KRASP – dyskusji nad nieformalnym projektem NPK jest formą presji skierowanej na Ministerstwo Edukacji i Nauki, presji, której władze tego  Ministerstwa nie powinny ulec.

Wracając do Ustawy 2.0 trzeba stwierdzić, że jest to ustawa, która kreuje niektóre „zachodnie” rozwiązania dotyczące organizacji uczelni i badań naukowych. Jarosław Gowin chciał być nowoczesny, prounijny i z fanfaronadą przeniósł rozwiązania typowe dla komercyjnych uczelni zachodnich – na nasz teren.

Nie chciał pamiętać o tym, że najważniejsze polskie uczelnie są prawie w pełni finansowane przez państwo, czyli nas wszystkich.

Peany na cześć „Konstytucji dla Nauki” – miały przykryć bezsensowność niektórych rozwiązań przez nią wymuszanych.

KRASP zamiast zająć się nowelizacją Ustawy 2.0 (co jest wymogiem tego czasu) roni krokodyle łzy wywołane wstępnym, zupełnie nieformalnym, projektem NPK.

 

Pozdrawiam serdecznie

w imieniu KU NSZZ „Solidarność”

Przewodniczący

Jan Władysław Fróg

Kraków, dnia 8.04.2021 r

PS 1. Przejawem nieuczciwości władz KRASP-u jest – naszym zdaniem – wymuszanie akceptacji władz uczelni i różnych struktur naukowych – dla stanowiska wyrażonego w piśmie tegoż KRASP-u.

Podpisanie się pod listem KRASP-u ma być wyrazem negacji wobec tekstu wstępnego projektu, którego prawie nikt nie czytał, o którym prawie nikt nic nie wie.

Swoją drogą, jako związkowcy jesteśmy zdumieni sposobem, w jaki władze KRASP-u wymuszają akceptację rektorów – dla intencji ich pisma, bez dyskusji, a nawet bez projektu.

PS 2. Nasz postulat – jako KU NSZZ „Solidarność” – to nawiązanie prawdziwej, merytorycznej współpracy z KSN NSZZ „Solidarność”.

Krajowa Sekcja Nauki „S” reprezentuje opinie społeczności uczelni wyższych, a nie tylko rektorów.

Współpraca z KSN prowadzić będzie z pewnością do rozpoznania całego spektrum opinii środowisk uczelnianych. W związku z tym MEiN miałoby możliwość pełnego rozpoznania autentycznych potrzeb szkolnictwa wyższego i także realnych zagrożeń wynikających z Ustawy 2.0.

Jeszcze raz składam wyrazy uszanowania

Jan Władysław Fróg

 

Do wiadomości:

1.  Sz. P. prof. Włodzimierz Bernacki - Ministerstwo Edukacji i Nauki, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa

2. Krajowa Sekcja Nauki, ul. Waryńskiego 12, lok. A 221, 00-631 Warszawa

  1. 3. Biuro KRASP, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

    00-927 Warszawa

  2. 4. Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie i w Poznaniu

  3. ***

  4. Uniwersytety to jeden z filarów naszej cywilizacji - w sojuszu z katedrami dały nam owoce, z których korzystamy do dzisiaj. Jaka jednak przyszłość czeka nasz świat, w którym sojusz ten nie jest już oczywistością, a na uczelnie wkrada się lewicowa ideologia? O tym pisze w swojej najnowszej książce prof. Grzegorz Kucharczyk: 

  5. Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

    Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

    Grzegorz Kucharczyk

    Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

     

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.