Liban: chrześcijanie w samym sercu konfliktu pomiędzy Izraelem a Hezbollahem
Bojownicy Hezbollahu w południowym Libanie, maj 2023 r. fot. Tasnim News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138677142 Kiedy działania wojenne związane z konfliktem pomiędzy Izraelem a Hezbollahem dotarły do Libanu, chrześcijanie z tego kraju znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Pozostawieni bez reprezentacji politycznej pomiędzy dwiema stronami konfliktu, libańscy chrześcijanie rozpaczliwie próbują działać na rzecz przywrócenia pokoju w swojej ojczyźnie.
Od czasu eskalacji konfliktu, kiedy Izrael zdecydował się najechać na Liban, aby zniszczyć siły proirańskie, chrześcijanie znaleźli się w samym sercu pola bitwy. Ponad milion Libańczyków uciekło na południe kraju, a celem ataków bardzo często były kościoły – np. greckokatolicki kościół w miejscowości Derdghaya, który został zbombardowany.
Jak zaznacza społeczność międzynarodowa, konflikt pomiędzy Izraelem a Hezbollahem powoduje całą serię katastrof humanitarnych. Wraz z wybuchem wspomnianej wojny wzrosły radykalne działania Hezbollahu skierowane przeciwko libańskim chrześcijanom; wiele chrześcijańskich szkół, klasztorów czy kościołów zostało zniszczonych.
Śmierć lidera Hezbollahu Hassana Nasrallaha, który, jak twierdzi Izrael, zginął w nalocie bombowym na kwatery Hezbollahu, zradykalizowała działania tego ostatniego nie tylko przeciw Izraelowi, ale także przeciwko chrześcijanom.
„Żyjemy w permanentnym zagrożeniu, nie wiemy, co nas czeka”, mówią ci, którym udało się przedostać na południe kraju. Niestety, niewiele wskazuje na to, żeby chrześcijanom, stanowiącym ok. 20 do 30% obywateli Libanu, udało się – bez międzynarodowej pomocy – wiele zdziałać na rzecz przywrócenia pokoju w ich kraju.
Źródło: Aleteia fr (Tanguy Lavoisier); France Info, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej na półkę z książkami o tym, jak pozostać katolikiem mimo otaczających nas zagrożeń:
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.
Potęga nawrócenia
Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.