Kto jest bohaterem, kto zdrajcą? Premiera najnowszej książki Bohdana Urbankowskiego!

Nasi autorzy

Kto jest bohaterem, kto zdrajcą? Premiera najnowszej książki Bohdana Urbankowskiego!

Co sprawia że jesteśmy Polakami? Jaka jest nasza tożsamość? Gdzie należy upatrywać korzeni naszego dziedzictwa kulturowego? Kto dla Polaków jest bohaterem, kto zdrajcą – i według jakich kryteriów dokonywana jest ta ocena?

Odpowiedzi na te pytania dostarcza najnowsza książka Bohdana Urbankowskiego.

Autor prowadzi nas poprzez dzieje naszej Ojczyzny opisując to, co według niego jest istotą polskości. Swoją opowieść rozpoczyna u początków polskiej państwowości. Zastanawia się nad znaczeniem czeskiego najazdu z XI w. i nad męczeństwem św. Stanisława. Pisze o Królestwie Polskim i o naszym rodzimym wynalazku zwanym Rzecząpospolitą. Przedstawia ojców polskiej demokracji, którzy stanowili forpocztę europejskiej myśli politycznej. Objaśnia nasze dzieje poprzez postacie poetów, filozofów, żołnierzy i artystów. Pisze o kulisach odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i o jej umacnianiu w XX-leciu międzywojennym, a wreszcie zagląda w ciemne lata PRL-u i opisuje trującą i zdeprawowaną atmosferę, którą te lata zrodziły.

Nie jest to przy tym jedynie dzieło historyczne – ogromną zaletą „Bohaterów i zdrajców” jest bowiem mistrzowskie poruszanie się po wielu dziedzinach wiedzy. Pozwala ono na głębsze zastanowienie się nad fenomenem nowoczesnej cywilizacji i na zapytanie dokąd zmierzają jej losy, jeśli po następnych pokoleniach zamiast książek zostaną tylko informacje zapisane na nośnikach elektronicznych.

Cała książka odznacza się znakomitym poziomem edytorskim, a precyzyjnie dobrane ilustracje potęgują jej przekaz, co sprawia, że idealnie nadaje się na prezent. Pozycja godna polecenia zwłaszcza dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.  

Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu

Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu

 

Wiele wspaniałych postaci z naszej historii, dawniejszej i najnowszej, przewija się na kartach tej księgi – typowej dla Bohdana Urbankowskiego kolejnej kapitalnej syntezy naszych dziejów. Są wśród nich: najpopularniejszy w Europie poeta polskiego baroku (kto dziś o nim wie?) cny Sarmata Maciej Kazimierz Sarbiewski, artyści, myśliciele, działacze i wielcy wodzowie jak Chodkiewicz, Żółkiewski, Kościuszko, aż po Piłsudskiego.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.