Krucyfiks wrócił do francuskiego kościoła po ponad stu latach

Nasi autorzy

Krucyfiks wrócił do francuskiego kościoła po ponad stu latach

Zabytkowy krucyfiks, który podczas I wojny światowej trafił z francuskiej miejscowości Doingt-Flamicourt do angielskiej wioski Tinwell w hrabstwie Rutland, został uroczyście przekazany z powrotem Francji 1 lipca. Krzyż pochodził z miejscowego kościoła, zniszczonego podczas bitwy nad Sommą w 1916 r.; najprawdopodobniej ocalił go brytyjski kapelan wojskowy Percy Lane Hooson, który w 1932 r. objął parafię w Tinwell. Pomysłodawcą zwrotu artefaktu był szesnastoletni parafianin z Tinwell, który odkrył, że kościół w Doingt-Flamincourt został odbudowany. Ojciec chłopaka, Chas McDevitt, towarzyszył krucyfiksowi w drodze do Francji, a także zagrał na trąbce sygnał upamiętniający poległych w wojnie. Oficjalne zezwolenie wydała diecezja Peterborough, a formalnie krzyż został przekazany przez stojącą na czele parafii w Tinwell wielebną Olwen Woolcock, która nie ukrywała swojej radości z powodu wydarzenia. „To wspaniałe uczucie”, powiedziała. „Byłam mocno przekonana, że tam powinien być. Cudownie jest sprowadzić ten krucyfiks na powrót tam, gdzie jego miejsce”. Duszpasterz z Doingt-Flamincourt, ks. Jean-Louis Brunel, powiedział, że krzyż jest „bardzo cenny” i jest „znakiem Chrystusa dającego swoje życie za nas, podobnie jak żołnierze (…) Ten krzyż jest znakiem dzisiejszych ludzi i przyjaźni z Anglią. Zrobiło to na nas wielkie wrażenie, że parafia z Tinwell miała pomysł, by go zwrócić. (…) Mam nadzieję, że przez pewien czas nawiążą się przyjaźnie pomiędzy naszymi społecznościami”. Co więcej, w tamtejszych okolicach znajduje się kilkaset grobów brytyjskich żołnierzy, którymi opiekują się lokalni mieszkańcy.

Źródło:bbc.com/Simon Hare and Caroline Lowbridge; misyjne.pl; AM

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.