Kontrowersyjna Bella z klasycznej disneyowskiej baśni: obsada tytułowej roli w amerykańskim spektaklu budzi poważne zastrzeżenia
Trudno w dzisiejszych czasach doświadczyć tego, czemu ma służyć sztuka. Fot. Pexels Amerykański Olney Theatre Center z Olney w stanie Maryland zaprezentował nowy spektakl na motywach klasycznej disneyowskiej baśni – „Pięknej i Bestii”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wybór aktorki grającej tytułową rolę Belli. Otóż w wersji wyreżyserowanej przez Marcię Milgrom Dodge Bellę gra... queerowa ciemnoskóra aktorka, obdarzona ponadto dość bujnymi kształtami. Obsadzenie w tej roli ciemnoskórej Jade Jones miało być według reżyserki sprzeciwem wobec kanonicznej urody większości disneyowskich księżniczek – smukłych, białych piękności o długich włosach (w przypadku Belli – kasztanowych).
Marcia Milgrom Dodge przyznała, że chciała pokazać „Bellę plus size”, aby podkreślić cechy charakteru Pięknej, a nie tylko jej urodę. Dodała także, że Jones bardzo odpowiadała jej wokalnie do roli Belli. „Nigdy w życiu nawet sobie nie wyobrażałam, że mogłabym zagrać disneyowską księżniczkę. Żadnej z nich nie przypominam”, powiedziała z kolei w wywiadzie dla MSNBC Jade Jones. „Jednak Bella jest nie tylko ‘piękna’. Jest także inteligentna, dowcipna, ma charyzmę i jest bardzo kreatywna; to prawdziwa kobieta z pasją. Myślę, że udało mi się właściwie pokazać na scenie jej osobowość”, podkreśla aktorka. Jednak, jak mówi reżyserka, obecne na widowni dzieci nie były zachwycone: „w momencie, kiedy chór śpiewa o ‘najpiękniejszej dziewczynie z miasteczka’ i pojawia się Bella ubrana w błękitne szarawary zamiast klasycznej niebieskiej sukienki, ciemnoskóre dziewczynki pytały: ‘i to ma być Bella?’”.
„Inteligentna i wrażliwa Bella potrzebuje też odpowiedniego partnera”, powiedziała w wywiadzie reżyserka. „W roli Bestii obsadziłam Evana Ruggiero, aktora, który wygrał walkę z rakiem, ale podczas choroby musiał poddać się amputacji nogi. Zależało mi na pokazaniu bohatera, który nawet po transformacji w przystojnego księcia nie będzie doskonały według obecnych kanonów piękna. Opowiadamy zatem współczesną historię, nawet jeśli to tylko bajka dla dzieci”. Jakkolwiek pomysł z obsadzeniem niepełnosprawnego aktora w roli Bestii wydaje się ciekawy, to jednak queerowa Piękna budzi co najmniej poważne zaniepokojenie.
Źródło: Valeurs Actuelles, MSNBC, MM
Dokąd zmierza nasza cywilizacja? Odpowiedzi na te pytania poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.