Kontrowersyjna Bella z klasycznej disneyowskiej baśni: obsada tytułowej roli w amerykańskim spektaklu budzi poważne zastrzeżenia

Nasi autorzy

Kontrowersyjna Bella z klasycznej disneyowskiej baśni: obsada tytułowej roli w amerykańskim spektaklu budzi poważne zastrzeżenia

Trudno w dzisiejszych czasach doświadczyć tego, czemu ma służyć sztuka. Fot. Pexels Trudno w dzisiejszych czasach doświadczyć tego, czemu ma służyć sztuka. Fot. Pexels Amerykański Olney Theatre Center z Olney w stanie Maryland zaprezentował nowy spektakl na motywach klasycznej disneyowskiej baśni – „Pięknej i Bestii”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wybór aktorki grającej tytułową rolę Belli. Otóż w wersji wyreżyserowanej przez Marcię Milgrom Dodge Bellę gra... queerowa ciemnoskóra aktorka, obdarzona ponadto dość bujnymi kształtami. Obsadzenie w tej roli ciemnoskórej Jade Jones miało być według reżyserki sprzeciwem wobec kanonicznej urody większości disneyowskich księżniczek – smukłych, białych piękności o długich włosach (w przypadku Belli – kasztanowych).

Marcia Milgrom Dodge przyznała, że chciała pokazać „Bellę plus size”, aby podkreślić cechy charakteru Pięknej, a nie tylko jej urodę. Dodała także, że Jones bardzo odpowiadała jej wokalnie do roli Belli. „Nigdy w życiu nawet sobie nie wyobrażałam, że mogłabym zagrać disneyowską księżniczkę. Żadnej z nich nie przypominam”, powiedziała z kolei w wywiadzie dla MSNBC Jade Jones. „Jednak Bella jest nie tylko ‘piękna’. Jest także inteligentna, dowcipna, ma charyzmę i jest bardzo kreatywna; to prawdziwa kobieta z pasją. Myślę, że udało mi się właściwie pokazać na scenie jej osobowość”, podkreśla aktorka. Jednak, jak mówi reżyserka, obecne na widowni dzieci nie były zachwycone: „w momencie, kiedy chór śpiewa o ‘najpiękniejszej dziewczynie z miasteczka’ i pojawia się Bella ubrana w błękitne szarawary zamiast klasycznej niebieskiej sukienki, ciemnoskóre dziewczynki pytały: ‘i to ma być Bella?’”.

„Inteligentna i wrażliwa Bella potrzebuje też odpowiedniego partnera”, powiedziała w wywiadzie reżyserka. „W roli Bestii obsadziłam Evana Ruggiero, aktora, który wygrał walkę z rakiem, ale podczas choroby musiał poddać się amputacji nogi. Zależało mi na pokazaniu bohatera, który nawet po transformacji w przystojnego księcia nie będzie doskonały według obecnych kanonów piękna. Opowiadamy zatem współczesną historię, nawet jeśli to tylko bajka dla dzieci”. Jakkolwiek pomysł z obsadzeniem niepełnosprawnego aktora w roli Bestii wydaje się ciekawy, to jednak queerowa Piękna budzi co najmniej poważne zaniepokojenie.

Źródło: Valeurs Actuelles, MSNBC, MM

Dokąd zmierza nasza cywilizacja? Odpowiedzi na te pytania poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.