Koniec amerykańskiej misji w Afganistanie? Biden podaje konkretny termin

Nasi autorzy

Koniec amerykańskiej misji w Afganistanie? Biden podaje konkretny termin

Czy amerykańskie wojska opuszczą Irak? fot. Pixabay Czy amerykańskie wojska opuszczą Afganistan? fot. Pixabay Prezydent USA Joe Biden mówi, że do 1 maja 2021 r. planuje wycofanie amerykańskich oddziałów z Afganistanu. Ostateczny termin zakończenia najdłuższej operacji militarnej Stanów Zjednoczonych został zaplanowany na podstawie porozumienia wypracowanego przez poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Podczas wywiadu dla „ABC News” Joe Biden powiedział, że w sprawie ostatecznego terminu wycofania się z Afganistanu konsultował się także z dowódcami armii sojuszniczych. Stwierdził, że termin wyznaczony na 1 maja jest „realny, chociaż trudny do zrealizowania”; może zostać w niewielkim stopniu przekroczony.

Podobnie jak jego poprzednik, Biden obiecał zakończyć trwający prawie 20 lat konflikt i sprowadzić do kraju ponad 2500 żołnierzy amerykańskich. Jednak Specjalny Inspektor Generalny ds. Odbudowy Afganistanu John Sopko uważa, że nie jest to dobry moment na realizację tego planu: „Osiągnięcie naszych celów odbudowy w zakresie zwalczania terroryzmu zależy od silnego, stabilnego, demokratycznego i samowystarczalnego Afganistanu. Niestety, Afganistan jest daleki od tej rzeczywistości ”– powiedział.

„Afgańskie siły bezpieczeństwa są dalekie od osiągnięcia samowystarczalności, ponieważ nie mogą konserwować swojego sprzętu, zarządzać łańcuchami dostaw ani szkolić nowych żołnierzy, pilotów i policjantów” – dodał.

Według danych podawanych przez Pentagon podczas misji w Afganistanie zginęło ponad 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy, zaś ponad 21 tys. odniosło rany.

Źródło: Military Times, MM

Wojna wokół nas trwa nieustannie, tyle tylko, że nie jest to wojna tradycyjna. Pisze o tym w swojej książce Piotr Łuczuk:

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne. Konflikty wojenne w cyberprzestrzeni, wykorzystywanie potencjału tkwiącego w komputerach, inwigilacja każdego z nas przez globalne sieci – jeszcze do niedawna znaleźć to można było jedynie na kartach powieści science fiction.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.