Kolor skóry istotniejszy od umiejętności? Absurdalne posunięcie brytyjskiej orkiestry

Nasi autorzy

Kolor skóry istotniejszy od umiejętności? Absurdalne posunięcie brytyjskiej orkiestry

Absurdy poprawności politycznej zataczają coraz szersze kręgi. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Absurdy poprawności politycznej zataczają coraz szersze kręgi. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Brytyjski zespół English Touring Opera (ETO) zrezygnował z połowy swoich muzyków orkiestrowych w dążeniu do różnorodności. Co najmniej 14 białych osób w wieku od 40 do 66 lat zostało poinformowanych, że nie wezmą udziału w tournée ETO w 2022 roku; wielu z nich to wieloletni członkowie orkiestry.

„W odpowiedzi na tę wiadomość doszło dziś do zrozumiałego oburzenia członków Związku Muzyków” – napisał angielski Związek Muzyków (Musicians Union, MU) w oświadczeniu. „To wszystko dzieje się w szczególnie trudnym czasie dla społeczności freelancerów i ogólnie dla muzyków, gdy tak wielu zmaga się z niedostateczną ilością pracy i dochodów podczas kryzysu COVID-19”. MU opisuje, że jest „zbulwersowany” decyzją ETO i podkreśla, że „chociaż Związek Muzyków chwali wysiłki na rzecz zwiększenia różnorodności w miejscu pracy, stoi na twardym stanowisku, że powinno to zostać osiągnięte uczciwie i legalnie, a nie przez ‘wyrzucenie’ połowy orkiestry”.

Muzycy są zatrudniani przez ETO jako freelancerzy, więc mogą nie zostać zatrudnieni z sezonu na sezon, ale wielu z nich gra w tym zespole od wielu lat, więc uważają to za stałe zajęcie. Rada Sztuki, która zapewnia fundusze ETO, odpowiedziała, że nie doradzała mu zwalniania muzyków w ramach pracy na rzecz zwiększenia różnorodności w muzyce klasycznej. „Nie poleciliśmy English Touring Opera wysłania tego listu [informującego muzyków o zmianach kadrowych – przyp. red.]” – stwierdziła Rada Sztuki. „Rozmawiamy teraz z ETO, aby upewnić się, że żadne kryteria finansowania nie zostały naruszone”.

 „Po ostatniej rundzie przesłuchań z niecierpliwością czekamy na przyjęcie 12 nowych artystów do naszej niezależnej orkiestry podczas naszej wiosennej trasy koncertowej 2022” – podał zespół. „Mamy nadzieję, że przyjmiecie Państwo tych muzyków w swoich miastach i będziecie cieszyć się ich umiejętnościami, jakie wniosą do tej inscenizacji”. Dodano także: „Oznacza to, że części muzyków, których możecie Państwo kojarzyć z występów ETO, nie będzie z nami podczas tej konkretnej trasy. Dziękujemy im za sezony koncertowe z zespołem i za wspólny wkład, jaki przez lata wnieśli w sukces ETO”.

Źródło: Classic FM/Rosie Pentreath, Daily Mail, AM

Miłośnikom muzyki polecamy opowieść o życiu naszego wielkiego twórcy Stanisław Moniuszki:

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.