Kenia: politycy nie będą już agitować w kościołach. Biskupi wydali zakaz

Nasi autorzy

Kenia: politycy nie będą już agitować w kościołach. Biskupi wydali zakaz

Kościół to miejsce spotkania z żywym Bogiem. Sam Jezus upominał się w Ewangelii o szacunek dla Domu Bożego. Fot. Pixabay Kościół to miejsce spotkania z żywym Bogiem. Sam Jezus upominał się w Ewangelii o szacunek dla Domu Bożego. Fot. Pixabay Biskupi katoliccy w Kenii zabronili politykom zwracania się do wiernych zgromadzonych w kościołach z powodu obaw, że sprzeciwia się to czystości miejsc kultu. Biskupi wydali zakaz po tym, jak stało się jasne, że przywódcy polityczni zamieniają kościoły w miejsca kampanii przed wyborami powszechnymi zaplanowanymi na sierpień przyszłego roku.

„Chcemy jeszcze raz stanowczo stwierdzić, że nasze miejsca kultu i liturgii są święte i nie służą jako areny polityczne. Kościół jest ponad polityką” – powiedział arcybiskup Martin Kivuva Musonde, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Kenii w oświadczeniu wygłoszonym na konferencji prasowej w Nairobi 15 września. „My jako duchowni, a zwłaszcza księża, mamy zapewnić, aby miejsca [te] nie były wykorzystywane przez przywódców politycznych do realizacji ich programu”.

W przeszłości niektórzy kapłani pozwalali politykom pozdrawiać zgromadzonych wiernych, ale ci wykorzystywali ten moment, by zaatakować swoich przeciwników lub próbowali przeciągnąć ludzi na swoją stronę. Niektórzy politycy zostali oskarżeni o mowę nienawiści w kościołach.

Według biskupów politycy powinni uczestniczyć we Mszach św. tak, jak pozostali wierni. „Nie należy okazywać im szczególnych względów, by propagowali swój program lub zwracali się do wiernych w naszych miejscach kultu” – powiedział arcybiskup Kivuva. 12 września anglikański arcybiskup Kenii Jackson Ole Sapit wydał podobny zakaz, mówiąc, że politycy zakłócają sakralność miejsc kultu.

Na konferencji prasowej biskupi katoliccy odnieśli się również do innych obaw, w tym do sprzeciwu polityków wobec rządowego zakazu wieców w związku z pandemią COVID-19, sporu między prezydentem a jego zastępcą oraz podżeganej politycznie przemocy. „Chcemy głośno ostrzec przed wypowiedziami i postawami, które mogą prowadzić do bębnów wojennych w całym kraju. Jeśli nie zostaną powstrzymane, takie wypowiedzi i postawy mogą wywołać przemoc wyborczą w nadchodzącym okresie wyborów” – powiedzieli biskupi.

Źródło: UCA News, AM

Zasady życia i postępowania chrześcijanina są jasne, Bóg zebrał je dla nas w Dekalogu. Czy jednak znamy te najważniejsze słowa? Przybliża je nam w swojej książce ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.