Nawoływała do podpalania kościołów, teraz podała się do dymisji. Kanadyjska działaczka nadal ma wielu obrońców

Nasi autorzy

Nawoływała do podpalania kościołów, teraz podała się do dymisji. Kanadyjska działaczka nadal ma wielu obrońców

Dziś kościoły niestety naprawdę płoną, i to zarówno w Kanadzie, jak i w Europie. Na zdjęciu pożar paryskiej katedry Notre Dame. fot. Wandrille de Préville — Travail personnel, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78085901	Dziś kościoły niestety naprawdę płoną, i to zarówno w Kanadzie, jak i w Europie. Na zdjęciu pożar paryskiej katedry Notre Dame. fot. Wandrille de Préville — Travail personnel, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78085901 Harsha Walia, dyrektor wykonawczy Kanadyjskiego Stowarzyszenia Wolności Obywatelskich oddział Kolumbia Brytyjska (BCCLA) – organizacji, która nawoływała do ataków na katolickie kościoły - podała się do dymisji. Stowarzyszenie wyrażało się w samych superlatywach o jej działalności mimo tweetów, w których otwarcie popierała akty przemocy: „spalcie je wszystkie [kościoły] aż do fundamentów” to tylko jeden z nich.

„Była znakomitym, kompetentnym i pełnym pasji liderem” - napisano w oficjalnym oświadczeniu BCCLA o jej rezygnacji, mimo jej otwarcie agresywnej postawy wobec katolików. Była dyrektor wykonawcza BCCLA wywołała falę słusznego oburzenia bulwersującym tweetem, w którym nawoływała do podpalania kościołów. Jak podaje „Global News” niedługo po opublikowaniu tego tweeta Harsha Walia stwierdziła, że... nigdy nie nawoływała do podpalania kościołów! „To absolutnie niedorzeczne, nigdy nikogo nie namawiałam do podpaleń. Uważam tylko, że śmiercionośny kolonializm powinien przestać istnieć zarówno w wymiarze lokalnym jak i światowym” - twierdziła. Ofiarą podpaleń i wandalizmu padło 47 kanadyjskich kościołów – w zdecydowanej większości katolickich.

W osobnym oświadczeniu dotyczącego dymisji dyrektor wykonawczej prezes BCCLA David Fai napisał, że organizacja wyraża ubolewanie z powodu „nieporozumienia spowodowanego opublikowaniem tweeta” i „przeprasza za wszelkie przykrości spowodowane przez słowa Harshy Walii”. Nie potępił jednak jej postawy, wyraźnie nawet ją usprawiedliwiając. 

„Słowa mają znaczenie. Kontekst ma znaczenie. Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich oddział Kolumbia Brytyjska popiera prawo do wolności słowa, a jako organizacja pragniemy, aby nasze wiadomości były jasne i bez niedomówień. Tweet opublikowany przez naszą dyrektor wykonawczą nie spełnił tych kryteriów”, napisał David Fai. Stwierdził także, że jej słowa „spalcie je [kościoły] wszystkie aż do fundamentów” spowodowały olbrzymią falę hejterskich komentarzy wymierzonych w jej osobę. „To wszystko dlatego, że nasza dyrektor wykonawcza jest utalentowaną, charyzmatyczną przywódczynią”, napisał. Wyraźnie także bronił wypowiedzi o podpalaniu kościołów pisząc, iż „nie należy tych słów brać dosłownie, a jedynie jako potępienie systemu, który stworzył szkoły, w których dochodziło do dramatów. Dyrektor miała na myśli to, że ten właśnie system ma być ‘spalony aż do fundamentów’ i odbudowany od postaw”.

Mike Farnworth, Minister Bezpieczeństwa Publicznego kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, potępił słowa Walii określając je jako „obrzydliwe i naganne” i „w żadnym wypadku nie doprowadzające do pojednania”.

Tucker Carlson, czołowy dziennikarz Fox News, podkreślił, iż w związku z masowymi podpaleniami kościołów „Kanada nagle zaczęła przypominać Związek Radziecki”. „Wygląda na to, że przesadzamy? Katolickie i anglikańskie kościoły budowane latami płoną. Podpalają je działacze lewicowi. I co, czy czołowi kanadyjscy politycy potępiają te akty przemocy? Wręcz przeciwnie, oni jej popierają”, powiedział Carlson. Nawiązał tym samym do postawy m.in. premiera Justina Trudeau, który zastanawiająco długo milczał w sprawie podpaleń, a kiedy zdecydował się na wypowiedź w tej sprawie, udzielił wsparcia podpalaczom mówiąc, że „palenie kościołów jest nieakceptowalne, ale zrozumiałe”. Niestety jeszcze bardziej radykalną postawą wykazała się mecenas Naomi Sayers, prawniczka, która zdecydowała się bronić Walii w ewentualnym procesie o podżeganie do przestępstwa, zaznaczając, że „sama będzie pomagała w paleniu kościołów, a także będzie broniła każdego, kto zostanie przyłapany na gorącym uczynku podczas podkładania ognia pod katolickie miejsca kultu”.

Life Site News/Anthony Murdoch, MM

Katedry to fundamenty naszej cywilizacji, świata, którego znamy. Jaka przyszłość nas czeka, kiedy kościoły są burzone i palone nie tylko dosłownie, ale także w ludzkich sercach i umysłach? Odpowiedzi poszukuje w swojej książce prof. Grzegorz Kucharczyk:

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.