Jako pierwszy kraj na świecie Luksemburg wprowadza bezpłatny transport publiczny.

Nasi autorzy

Jako pierwszy kraj na świecie Luksemburg wprowadza bezpłatny transport publiczny.

Jako pierwszy kraj na świecie Wielkie Księstwo Luksemburga wprowadzi od 29 lutego bezpłatny transport publiczny na swoim terytorium. „W całym kraju nie trzeba już [kupować] biletów na autobusy, pociągi i tramwaje”, powiedział 27 lutego luksemburski minister mobilności i robót publicznych François Bausch (Zieloni). W ten sposób zamierza się zachęcić ludzi, aby przesiedli się z prywatnych samochodów na transport publiczny; stanowi to część szerokiej koncepcji zmian w transporcie na terenie Luksemburga. Według Bauscha ten konkretny krok to „wisienka na torcie”. Głównym celem jest uczynić transport publiczny tak atrakcyjnym i niezawodnym, jak to tylko możliwe, „w przeciwnym razie nie uda się zmienić myślenia”. W związku z tym inwestuje się również w rozbudowę linii autobusowych i kolejowych: na kolej w latach 2018-2027 przeznaczono około 4 mld euro. Do tego dochodzi jeszcze 550 mln euro na tramwaje w stolicy Wielkiego Księstwa.

„Luksemburg pragnie być modelem nowoczesnej mobilności w XXI wieku w Europie”, powiedział Bausch. Sytuacji w drugim najmniejszym kraju UE, mającym ponad 600 tys. mieszkańców, nie da się przełożyć bezpośrednio na inne kraje. Wielkie Księstwo może jednak stanowić „laboratorium” pokazujące, jak można „inteligentnie i indywidualnie” zmieniać środki transportu, aby dotrzeć z jednego miejsca w drugie. Bezpłatny transport publiczny oznacza dla Luksemburga dodatkowe wydatki w wysokości 41 mld euro rocznie. Jedynie podróż pociągiem w wagonach pierwszej klasy będzie płatna także w przyszłości.

Źródło: Die Zeit

  PAKIET 2x Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

PAKIET 2x Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

 

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.