ISIS groźniejsze po przejęciu Afganistanu przez talibów? Iracki biskup obawia się o przyszłość swojego kraju

Nasi autorzy

ISIS groźniejsze po przejęciu Afganistanu przez talibów? Iracki biskup obawia się o przyszłość swojego kraju

Abp Bashar Matti Warda podczas posługi. Fot. Wikipedia Abp Bashar Matti Warda podczas posługi. Fot. Wikipedia Według jednego z najbardziej szanowanych biskupów Bliskiego Wschodu zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego (ISIS) i innych ekstremistów w Iraku wzrosło po powrocie talibów do władzy w Afganistanie.

Chaldejski arcybiskup Bashar Warda z Erbilu powiedział organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, że dojście talibów do władzy może mieć niezwykle poważne konsekwencje dla Iraku. Stwierdził: „Afganistan i Irak to bardzo odmienne miejsca, ale przejęcie kraju przez talibów z pewnością stanowi zachętę dla tych, którzy wspierają ten rodzaj reżimu”. Ostrzegł ponadto, że ekstremiści Państwa Islamskiego są nadal aktywni w tym kraju i obawia się, że mogą powrócić do władzy w Iraku i Syrii. Dodał także: „Oni nie w pełni odeszli. Nadal istnieją w podziemiu i nadal utrzymują zdolność do wyrządzania szkód w Iraku. Co ważniejsze, mentalność, która stworzyła ISIS, z pewnością nadal utrzymuje się w regionie. Jest to więc ciągły problem”.

Komentując lipcową zapowiedź prezydenta Joe Bidena, mówiącą o wycofaniu misji bojowej USA z Iraku do końca roku, arcybiskup Warda powiedział, że potencjalna niepewność będzie miała negatywny wpływ na chrześcijan i inne mniejszości religijne.  „To, czego nauczyła nas nasza historia, a zwłaszcza najnowsza, to to, że w każdym momencie niestabilności i konfliktu w pierwszej kolejności cierpią mniejszości. Wiedząc więc, że jakakolwiek zmiana w zaangażowaniu USA w Iraku pociąga za sobą wzrost niestabilności, z pewnością obawiamy się, że doprowadziłoby to do dalszych prześladowań mniejszości religijnych”.

Pomimo tych obaw arcybiskup Warda ma również nadzieję na lepszą przyszłość chrześcijaństwa w Iraku, szczególnie po wizycie papieża Franciszka w marcu tego roku. Powiedział: „Jest nas teraz niewielu, ale trzymamy się mocno i robimy wszystko, co w naszej mocy, gdziekolwiek jesteśmy w Iraku, aby pokazać, że jesteśmy istotnym elementem w tkance kraju. Myślę, że wizyta Ojca Świętego pokazała reszcie Iraku pozytywny wpływ tutejszej wspólnoty chrześcijańskiej, a także pozytywny wpływ, jaki wspólnota chrześcijańska może wnieść do Iraku pod względem tego, jak świat postrzega nasz kraj. Te kwestie dają nam nadzieję i nadal będziemy robić, co w naszej mocy, aby iść w tym kierunku… Oczekujemy, że z biegiem czasu pozwoli to naszej społeczności nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się i z czasem powiększać”.

Źródło: PKWP/Fionn Shiner, AM

Wspólnoty chrześcijańskie winny wyróżniać się spośród niewierzących miłością do Boga i bliźniego. W jaki sposób? Pisze o tym w swojej książce wybitny biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski: 

Uczynki Miłosierdzia

Uczynki Miłosierdzia

ks. Waldemar Chrostowski

Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.