II Dzień Patrioty i wręczenie Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela

Nasi autorzy

II Dzień Patrioty i wręczenie Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela

 Laureat Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016” minister Antoni Macierewicz. Laureat Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016” minister Antoni Macierewicz.

Wielkie święto patriotyzmu, tradycji i kultury miało miejsce w sobotę 22 października w gmachu Opery Krakowskiej. Z inicjatywy wydawnictwa Biały Kruk i Stowarzyszenia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbył się tam II Dzień Patrioty. Jego najważniejszym punktem było wręczenie Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016” ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi.

W sobotnie południe w nowoczesnym budynku Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz rozpoczął się kiermasz książek Białego Kruka, połączony z cyklem wykładów, prelekcji i spotkań autorskich. Licznie przybyła publiczność mogła nabyć starsze i nowsze publikacje naszego wydawnictwa, a także spotkać się z ulubionymi autorami, porozmawiać z nimi, uzyskać autograf lub dedykację.

Przez cały dzień trwały cieszące się dużym zainteresowaniem panele z udziałem autorów. Na pierwszym z nich, prowadzonym przez prezesa wydawnictwa Leszka Sosnowskiego, prof. Andrzej Nowak przedstawił fragment wyczekiwanego trzeciego tomu swoich „Dziejów Polski”, którzy ukaże się w przyszłym roku, a znany fotografik Adam Bujak wygłosił prelekcję zatytułowaną „Antykultura w natarciu”. Kolejny panel poświęcony był kwestiom gospodarczym, a wzięli w nim udział współautorzy najnowszej książki Białego Kruka pt. „Repolonizacja Polski” prof. Artur Śliwiński i poseł Janusz Szewczak. Publiczność mogła posłuchać o stanie polskiej gospodarki, której spora część znajduje się w rękach obcego kapitału, oraz o nieuczciwych praktykach finansowych stosowanych powszechnie przez światowe banki.

Na następnych panelach o pracach sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold mówiła jej przewodnicząca poseł Małgorzata Wassermann, a zadania stojące przed polską polityką zagraniczną przedstawił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski. O stanie polskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem teatru i literatury, wypowiadali się krytyk teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka oraz krytyk literacki Krzysztof Masłoń (współautorzy „Repolonizacji Polski”). Po każdym panelu wśród widzów rozlosowywano po pięć egzemplarzy atrakcyjnych publikacji Białego Kruka.

Częścią programu była także premiera książki „Głos niepodległości” – zbioru tekstów zmieszczonych w latach 1977-1989 na łamach miesięcznika „Głos”, jednego z najważniejszych pism opozycyjnych w PRL. O czasach opozycji, ideach przyświecających ludziom zaangażowanym w podziemie, a także ówczesnych sporach i dyskusjach mówił ze swadą założyciel i redaktor „Głosu” Antoni Macierewicz. Po oficjalnej premierze książki do ministra ustawiła się długa kolejka czytelników chcących uzyskać autograf.

Najważniejszym momentem sobotniego spotkania była gala wręczenia ustanowionej przez środowisko Białego Kruka Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016”. Jej laureatem został polityk, publicysta, wieloletni działacz opozycji, a obecnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Organizatorzy docenili jego wkład w odbudowę potencjału obronnego naszego kraju, zmiany wprowadzane w Wojsku Polskim oraz dążenie do powiększenia i unowocześnienia armii.

Galę rozpoczął wykład przewodniczącego kapituły przyznającej nagrodę, prof. Andrzeja Nowaka, zatytułowany „Tysiącletni duch patriotyzmu”. Prelegent podkreślił, że jedną z cech wyróżniających laureata spośród innych polityków jest jego odwaga, prezentowana konsekwentnie od wielu lat i w różnych okolicznościach. Zwrócił uwagę na kilka znaczących punktów w biografii Antoniego Macierewicza. „Dla mnie takim oczywistym punktem jest jego działalność w harcerstwie niepodległościowym, prowadząca do powołania Komitetu Obrony Robotników, kiedy nie była to sprawa dla tchórzliwych, kiedy opozycja była czymś naprawdę wymagającym odwagi” – mówił prof. Nowak. Przywołał także starożytnego Hektora, będącego w naszej kulturze symbolem odwagi nawet w obliczu nieuchronnej klęski i śmierci.

Laudację wygłosił członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wieloletni przyjaciel wydawnictwa Biały Kruk, prof. Janusz Kawecki. Przedstawił w niej życiowy dorobek Antoniego Macierewicza. Przypominał, że już w 1965 r. jako licealista Macierewicz odmówił potępienia na szkolnym apelu listu biskupów polskich do niemieckich i został za to relegowany ze szkoły. Potem organizował pomoc dla robotników represjonowanych po protestach w Radomiu, Ursusie i Płocku, był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników, redaktorem niezależnego miesięcznika „Głos”, uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej w 1981 r. i działaczem Solidarności. „Nie dla nagród, nie dla wyróżnień realizował laureat swoją służbę Polsce, traktował ją i wciąż traktuje jako spełnienie długu wobec Ojczyzny” – mówił prof. Kawecki.

Nagrodę w postaci statuetki orła z czasów Księstwa Warszawskiego wręczył laureatowi prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski. „Dlaczego z Księstwa Warszawskiego? Dlatego, że to był moment, kiedy próbowano odnowić państwo polskie, wskrzesić je. Nagroda ma z kolei imię Kazimierza Odnowiciela, którego tysiąclecie urodzin obchodzimy w tym roku. Był to wielki władca, choć trochę niedoceniony w naszej historii. Człowiek, który zrezygnował z wielkiej zachodniej kariery i wrócił do Polski, zrujnowanej, skrwawionej, aby ją odbudowywać. W tej chwili mamy również czas, gdy trzeba naszą Ojczyznę odbudowywać, materialnie, finansowo, ale również – a może przede wszystkim – duchowo” – powiedział prezes Sosnowski wręczając nagrodę.

W emocjonalnym wystąpieniu Antoni Macierewicz podkreślił, że „patriotyzm to jedno z największych słów w języku polskim, w języku ludzkim”. „To nie jest żadne poświęcenie, to nie jest żaden wysiłek, żaden trud. To jest wielki przywilej móc służyć swojej Ojczyźnie, móc służyć niepodległej Polsce. To największe, wymarzone przeze mnie przez dziesiątki lat zadanie” – mówił. Dodał, że „nie ma takich trudów, niebezpieczeństw i przeszkód, których by nie warto przezwyciężyć, jeśli służy to Ojczyźnie”. Podziękował trzem kobietom, których działalność miała wielki wpływ na jego życie: matce, siostrze i żonie, a także dwóm ludziom, którzy odegrali szczególną rolę w jego drodze politycznej: Janowi Olszewskiemu i o. Tadeuszowi Rydzykowi. „Proszę, byście nie pozwolili zniszczyć własnych marzeń o Polsce wielkiej, katolickiej, Polsce sprawiedliwej” – zaapelował do zgromadzonych minister.

Galę zakończył koncert pieśni operowych i operetkowych w wykonaniu artystów Polskiej Opery Kameralnej, prowadzony barwnie przez Kazimierza Kowalskiego.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.