Ich małżeństwo trwa najdłużej. W Wielkiej Brytanii dziś wyjątkowe święto

Nasi autorzy

Ich małżeństwo trwa najdłużej. W Wielkiej Brytanii dziś wyjątkowe święto

Królowa Elżbieta i książę Filip. fot. Wikipedia Królowa Elżbieta i książę Filip. fot. Wikipedia Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują dziś 73. rocznicę ślubu; z tej okazji książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis wykonali dla pradziadków wyjątkowej urody laurkę, z którą dostojni jubilaci pozują na rocznicowym zdjęciu wykonanym w Komnacie Dębowej w pałacu Windsor. Ślub 21-letniej wówczas księżniczki Elżbiety i 26-letniego pułkownika Filipa Mountbattena miał miejsce 20 listopada 1947 r. w Opactwie Westminsterskim; ich małżeństwo ma zdecydowanie najdłuższy staż w historii związków władców Wielkiej Brytanii.

Książę i królowa mieszkają obecnie w pałacu Windsor; ze względu na pandemię koronawirusa nie biorą udziału w publicznych uroczystościach. Świętowanie 73. rocznicy królewskiego ślubu odbędzie się bez większego rozgłosu.

Źródło BBC, MM

 O czasach, w których i Polska miała króla, wielkiego władcę, opowiada piękny album prof. Krzysztofa Ożoga i mistrza Adama Bujaka:

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Krzysztof Ożóg

Naprawdę jest czym się szczycić, jeśli chodzi o polską historię. Już Bolesław Chrobry (967–1025) stworzył bardzo silne i rozległe państwo. Ponad sto lat po nim przyszedł okres osłabienia, zwany rozbiciem dzielnicowym, ale pamiętajmy, że było to wówczas zjawisko powszechne w całej Europie.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.