Hołd dla św. Jana Pawła II – spotkanie w Sanktuarium na Białych Morzach

Nasi autorzy

Hołd dla św. Jana Pawła II – spotkanie w Sanktuarium na Białych Morzach

Nasza najnowsza publikacja – album Dom Świętego zaprezentowana została w miejscu, o którym opowiada: Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie. W niedzielę 7 czerwca do kościoła w Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” przybyło na to spotkanie ponad 3 tysiące osób! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego podniosłego wydarzenia.

Po koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. prał. Jana Kabzińskiego i Adoracji Najświętszego Sakramentu zebrani wysłuchali krótkiego koncertu pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu bas-barytona Jana Kowalczyka, który miał okazję śpiewać dla św. Jana Pawła II.

Kustosz Sanktuarium ks. prał. Jan Kabziński podziękował za prezentowane dzieło:
„Jest to nasz pierwszy album, myślę, że piękny. Będzie on takim obrazem na zewnątrz o istnieniu miejsca, które jest wyjątkowe. Ten album się ma tytuł Dom Świętego – to jest rzeczywiście dom św. Jana Pawła II. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym ten album powstał”.

Autor albumu, fotografik Adam Bujak, opowiedział o swej wieloletniej pracy u boku Ojca Świętego oraz o momencie śmierci Papieża Polaka i nasilającej się walce z Krzyżem:
„I po tym wszystkim nie przypuszczałem, że powstanie takie wspaniałe Sanktuarium jak to, właśnie Jana Pawła II, że to Sanktuarium będzie jakby przedłużeniem jego życia. Wydawało mi się, że po śmierci Jego nie będę miał już więcej pracy i nie będę miał już właściwie kontaktu z nim – stało się coś wręcz odwrotnego. Przez ostatnie dziesięć lat właściwie cały czas, można powiedzieć, że obcuję z Janem Pawłem II, którego przecież tak doskonale znałem i towarzyszyłem mu w świecie podczas różnych wizyt, podczas wszystkich wizyt w Polsce, podczas wszystkich najważniejszych wydarzeń w Watykanie”.

Drogowskazy, które pozostawił Polakom św. Jan Paweł II w swym nauczaniu, przypomniał prof. Janusz Kawecki, znany wykładowca akademicki:
„Można by tak te drogowskazy naświetlać, ale przecież je wszystkie mamy. Zapytacie, gdzie? A ile to już zostało wydanych książek, chociażby w Białym Kruku, w ilu z nich mamy nie tylko słowa Jana Pawła II, ale i sytuacje, w których on je wypowiadał, przypomniane. A teraz, gdy spojrzymy znowu na to Sanktuarium św. Jana Pawła II przywołane w najnowszym albumie, czyż ono nie zwróci naszej uwagi na jego drogowskazy, na te drogowskazy, które dotyczą także naszej obecności w Unii Europejskiej? (…)Trzeba, trzeba abyśmy, spoglądając na życie i słowa do nas skierowane przez Jana Pawła II, pamiętali, że on nas uczył, ale także pokazywał przykładem, co to znaczy wierzyć, miłować Boga, ale także, co to znaczy być miłującym Ojczyznę. Sapere aude – ośmiel się być mądrym – tego nas uczył i nadal uczy św. Jan Paweł II”.

Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II

Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

To najmłodsze sanktuarium w Polsce - wotum wdzięczności narodu za Pontyfikat swego wielkiego Syna, św. Jana Pawła II - przyciąga rocznie już ponad milion pielgrzymów. Białe Morza w Krakowie - tu ciężko pracował młody Karol Wojtyła jako robotnik, a wiele lat później jako sędziwy papież konsekrował tuż obok Bazylikę Bożego Miłosierdzia.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, odniósł się do ważności nauczania św. Jana Pawła II w kontekście dzisiejszej sytuacji w świecie opanowanym przez instytucje finansowe i banki:
„Patrząc na to cudne Sanktuarium, wracają takie fundamentalne pytania: czy warto być, czy też już dzisiaj warto tylko mieć? Czy można budować taki dom, dom Jana Pawła II, bez wielkich pieniędzy, bez dotacji państwowych? Widocznie można. Ale czy można budować taki dom bez wiary, bez nadziei na lepszą przyszłość, na jutro? Chyba nie. Doskonale to rozumiał Jan Paweł II. On się zwracał do tego świata wielkich finansów, bankowości, mówił do bankierów: pamiętajcie, że tym światem, waszym światem, też powinny rządzić zasady etyczne. Dzisiaj w Ewangelii słyszeliśmy o mocarzu i Belzebubie. Pytanie, kto dzisiaj jest mocarzem tego świata, a kto Belzebubem? Czy nie jest tak, że właśnie mocarzem we współczesnym globalnym świecie jest pieniądz, jest spekulacja, jest powracająca lichwa, która dotyka setek milionów ludzi na świecie, niesprawiedliwość, pogoń za zyskiem, ryzyko ponad miarę, chęć posiadania za wszelką cenę, bez skrupułów? (…) Dlatego tak ważne jest, żeby były takie miejsca jak to, w którym się dzisiaj znajdujemy, bo bez tych miejsc, bez tego ducha, te wszystkie prozaiczne sprawy dnia codziennego zaprowadzą nas nie tam, gdzie powinny prowadzić drogowskazy, o których mówił nasz przedmówca”.

W imieniu wydawnictwa Biały Kruk głos zabrała jego wiceprezes, a jednocześnie autorka tekstu do albumu, Jolanta Sosnowska:
„Ta książka jest wydaje mi się z tego powodu szczególna, że my, jako wydawnictwo, które poświęciło ponad 100 pozycji książkowych Janowi Pawłowi II, tak jak powiedział pan Bujak, również po jego śmierci, mamy co robić – wydajemy o Nim książki, a ta książka świadczy niezbicie o tym, że to miejsce, to sanktuarium, jest rzeczywiście miejscem obecności Jana Pawła II, jest rzeczywiście miejscem, które żyje. Świadczą o tym nie tylko liczni pielgrzymi, którzy tu przybywają, ale także liczni krakowianie: wszystkie Msze św. niedzielne są tutaj obłożone, brakuje miejsca w ławkach, a to świadczy, że Jan Paweł II przyciąga nadal swoją mocą. Jest znanym i skutecznym bardzo orędownikiem, chociażby jeśli chodzi o matki czy ojców, którzy nie mogą mieć potomstwa. (…) Bardzo się cieszymy że to sanktuarium powstało, że jest takie wspaniałe miejsce. Dla mnie jest ono w pewnym sensie takim miejscem, gdzie przychodzę na audiencję do Jana Pawła II – tak jak można było przychodzić, kiedy jeszcze żył, w Watykanie albo w Castel Gandolfo”.

Autorem zdjęć jest Michał Klag.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.