Helsinki bez mięsa na stołach? Rada Miejska chce ograniczyć produkty zwierzęce podczas wydawanych poczęstunków, by chronić klimat
Dania mięsne i wszelkie potrawy pochodzenia zwierzęcego są obecnie na celowniku lewicowych ideologów. Fot. Pexels Rada Miejska Helsinek chce ze względu na ochronę klimatu zrezygnować na seminariach, spotkaniach personelu, przyjęciach i innych zgromadzeniach z podawania jakichkolwiek mięsnych potraw. "W celu zmniejszenia śladu węglowego stolicy Finlandii od stycznia będą serwowane jedynie dania wegetariańskie i lokalne ryby ze zrównoważonych gospodarstw", powiedziała dyrektor ds. komunikacji w administracji miasta, Liisa Kivelä. Szkoły i stołówki prowadzone przez miasto zostałyby wyłączone ze zmiany menu.
Odstępstwa od tej zasady są również możliwe w przypadku niektórych wizyt wysokiego szczebla lub podobnych wydarzeń organizowanych przez burmistrza Juhanę Vartiainena lub najwyższych urzędników. W przyszłości pojawi się również wymóg, aby kawa, herbata lub żywność, taka jak banany, serwowane na odpowiednich imprezach, pochodziły ze sprawiedliwego handlu [tzn. owoce muszą pochodzić z plantacji, na których nie wykorzystuje się pracy niewolniczej – przyp. red.]. Mleko owsiane zastąpi krowie mleko, przekąski i napoje nie będą mogły już być podawane w opakowaniach jednorazowych.
Rada miasta powiedziała, że ten ruch jest częścią zakrojonych na szeroką skalę wysiłków mających na celu zmniejszenie wpływu żywności na klimat i zmniejszenie ilości zasobów naturalnych wykorzystywanych przez miasto.
Burmistrz Helsinek, Vartiainen, wyraził swoją radość, że w niektórych przypadkach ratusz nadal pozostaje przy mięsie. „Jeśli na przykład przyjedzie z wizytą król Szwecji, można będzie zaserwować lokalną dziczyznę” – powiedział gazecie Iltalehti . „podobnie jak w przypadku osób, przy których normalne byłoby serwowanie mięsa – trzeba tu zastosować zrozumienie i zdrowy rozsądek”. Vartiainen objął urząd dopiero w sierpniu.
Decyzja rady miasta podzieliła jednak obywateli, o czym świadczą reakcje w mediach społecznościowych. Szczególnie zirytowani byli parlamentarzyści mający wyborców na wiejskich obszarach Finlandii, gdzie polowania są popularne, a dziczyzna często pojawia się na stole. Mięso z lokalnie hodowanych reniferów jest również często podawane zagranicznym dygnitarzom.
Według Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych spożycie mięsa w kraju liczącym około 5,5 mln mieszkańców spadało jednak przez dwa lata z rzędu. Coraz więcej osób sięga po roślinne alternatywy, gdy mają ochotę na hamburgery, kiełbaski i mięso mielone.
Źródło: Die Zeit, AM
Dokąd zmierza nasza cywilizacja? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.