Grecja oficjalnie zażądała od Niemiec reparacji za II wojnę światową.

Nasi autorzy

Grecja oficjalnie zażądała od Niemiec reparacji za II wojnę światową.

Niemieccy hitlerowscy żołnierze na Akropolu, Niemieccy hitlerowscy żołnierze na Akropolu, 1941 rok.  Fot. AKG

Ambasador Grecji w Berlinie przekazał niemieckiemu MSZ 4 czerwca notę werbalną – najczęściej stosowane w korespondencji dyplomatycznej pismo. Dotyczy ona podjęcia rozmów w sprawie wypłacenia przez Niemcy reparacji wojennych, mających szczególne „moralne i materialne znaczenie” dla greckiego społeczeństwa. Ten krok był już zapowiadany w końcu kwietnia bieżącego roku, kiedy parlament zobowiązał rząd premiera Alexisa Tsiprasa do zażądania od Niemiec odszkodowania za zbrodnie Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Komisja ekspertów greckiego parlamentu obliczyła w 2016 roku kwotę reparacji na około 290 mld euro.

W czasie II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji grecka ludność cywilna padała nie tylko ofiarą akcji pacyfikacyjnych oraz innych zbrodni. Rabunki dokonywane przez Niemców w niektórych regionach kraju wywołały klęskę głodu, w wyniku której zmarło około 300 tys. ludzi.

Według Alexisa Tsiprasa zakończenie programu pomocowego dla Grecji stanowi odpowiedni moment, aby rozpocząć rozmowy na temat reparacji. Zaznaczył też, iż jest dla niego ważne, aby kontakty z Niemcami przebiegały na równej stopie i w sposób przyjacielski.

Niemcy niejednokrotnie wypowiadały się negatywnie w sprawie dalszych odszkodowań na rzecz Grecji. Według Berlina wszystkie jej roszczenia finansowe zostały już zaspokojone, w tym także ewentualna spłata przymusowej pożyczki, jaką Grecja udzieliła hitlerowskim Niemcom na początku lat 40. XX wieku. W 1960 r. Niemcy zapłaciły Grecji zadośćuczynienie w kwocie 115 mln marek zachodnioniemieckich. Prawnicy i historycy nie są zgodni w sprawie prawa Grecji do dalszych reparacji.

Źródło: Deutsche Welle

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.