Geniusz duszpasterski św. Jana Pawła II. Polski Papież 40 lat temu położył podwaliny pod Światowe Dni Młodzieży

Nasi autorzy

Geniusz duszpasterski św. Jana Pawła II. Polski Papież 40 lat temu położył podwaliny pod Światowe Dni Młodzieży

Msza św. w parku El Tunal w pobliżu ubogich dzielnic z udziałem ponad 1 mln mieszkańców Bogoty, fot. Archiwum Białego Kruka z książki

Msza św. w parku El Tunal w pobliżu ubogich dzielnic z udziałem ponad 1 mln mieszkańców Bogoty, fot. Archiwum Białego Kruka z książki "Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005 Tom 1", str. 392-393.

Prawie 40 lat temu w Rzymie odbyło się wydarzenie, które położyło podwaliny pod dzisiejsze Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). 14 kwietnia 1984 r. papież Jan Paweł II spotkał się w Rzymie z 300 000 młodych ludzi z całego świata, których gościło około 6 000 rzymskich rodzin. ŚDM to spotkanie młodych ludzi z różnych stron świata z udziałem papieża, organizowane co dwa lub trzy lata w różnych miastach na całym globie. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w Rzymie w 1986 roku. Od tego czasu każda edycja ŚDM przynosiła różnorodne owoce, takie jak nawrócenia, odkryte powołania, a nawet doniesienia o cudach.

To przełomowe wydarzenie było częścią Świętego Roku Odkupienia 1984, obchodzonego w pobliżu Niedzieli Palmowej. Przy tej okazji Papież powiedział zgromadzonej młodzieży, że „prawdziwym problemem życia jest tak naprawdę sprawdzenie przede wszystkim, jakie jest miejsce młodości we współczesnym świecie”. Następnie św. Jan Paweł II zwrócił się osobiście do każdego z obecnych, wyjaśniając, że młodzi ludzie są wezwani do uobecniania miłości i przesłania Jezusa Chrystusa w życiu każdego z nich.

„Jeśli potrafisz patrzeć na świat nowymi oczami, jakie daje ci wiara, będziesz wiedział, jak stawić mu czoła z rękami wyciągniętymi w geście miłości. Będzie można w nim odkryć, pośród tak wielkiej nędzy i niesprawiedliwości, niespodziewane oznaki dobra, fascynujące perspektywy piękna, uzasadnione powody do nadziei na lepsze jutro” – powiedział im. Ojciec Święty podkreślił, że można to osiągnąć jedynie poprzez głęboko zakorzenioną wiarę w Jezusa. „Prawdziwa siła tkwi w Chrystusie, Odkupicielu świata! To jest centralny punkt całego dyskursu. I to jest moment, aby zadać kluczowe pytanie: kim jest dla ciebie ten Jezus, młody jak ty, który żył we wzorowej rodzinie i dogłębnie znał świat ludzki?” – zapytał papież.

W tym czasie św. Jan Paweł II podarował organizatorom wydarzenia słynny „Krzyż Młodzieży”, z misją niesienia go na cały świat „na znak i przypomnienie, że tylko w Jezusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie". Ten drewniany krzyż stał się symbolem ŚDM, podróżując po diecezjach świata i we wszystkich miejscach, w których odbywa się to wydarzenie. Krzyż jest dziś przechowywany przez Międzynarodowe Centrum Młodzieży San Lorenzo (CSL), które przy wsparciu Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Fundacji Jana Pawła II na rzecz Młodzieży zorganizowało szereg wydarzeń z okazji 40. rocznicy pierwszego spotkania polskiego papieża z młodzieżą.

13 kwietnia „Krzyż Młodzieży” uda się z pielgrzymką z Placu Św. Piotra do CSL, a Mszę św. odprawi kardynał José Tolentino de Mendonça. Dzień zakończy się czuwaniem modlitewnym i adoracją krzyża, zwaną „Powstańcie”. W niedzielę 14 kwietnia kardynał Lazarus You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, odprawi Mszę św., po której młodzi ludzie będą mogli złożyć swoje świadectwa. Międzynarodowe Centrum Młodzieżowe San Lorenzo jest ośrodkiem przyjęć i informacji dla młodych pielgrzymów w Rzymie, a także miejscem modlitwy. Służy także jako siedziba przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Źródło: Catholic News Agency, TP

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005

Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005

Adam Bujak, Arturo Mari, Jolanta Sosnowska, Gabriel Turowski

Jedyne na świecie pełne kalendarium wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II. Spisane dzień po dniu od 16.10.1978 do 8.04.2005, od dnia wyboru po dzień pogrzebu. Obejmuje wszystkie audiencje, spotkania, nabożeństwa, dokumenty, prezentuje działalność Stolicy Apostolskiej. W tle przewijają się dzieje Europy i całego świata. Tak więc, choć jest to kalendarium, czyta się je jak najbardziej wciągającą powieść.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.