Gandawę w walce z śmieciami wspomoże… robot. Czy Belgom uda się pokonać szkodliwy nałóg?

Nasi autorzy

Gandawę w walce z śmieciami wspomoże… robot. Czy Belgom uda się pokonać szkodliwy nałóg?

Centrum Gandawy, widok na rzekę Leie. Fot. autorstwa Ludwik Rey - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32594604 Centrum Gandawy, widok na rzekę Leie. Fot. autorstwa Ludwik Rey - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32594604 Robot walczący ze śmieciami (i zjadający je) będzie patrolował ulice Gandawy (Belgia) w nadchodzących tygodniach, starając się uświadamiać narastający problem niedopałków papierosów (czyli tzw. petów) zaśmiecających miasto.

Według danych portalu Stad Ghent 49 proc. wszystkich śmieci zebranych we Flandrii to niedopałki papierosów. Ich filtry są bardzo toksyczne, rozkładają się od 10 do 15 lat, a nawet wtedy mikroplastik pozostaje w środowisku. Co więcej, często takie odpadki zjadają ptaki czy psy, co sprawia, że później ciężko chorują.

„Pety nie muszą leżeć na ziemi. Palacze mogą wszędzie wyrzucać niedopałki papierosów do popielniczek w zielonych pojemnikach na śmieci lub do przenośnych popielniczek, które dystrybuujemy bezpłatnie. W ten sposób wspólnie możemy zapewnić Gandawie czystość” – wyjaśnił Bram Van Braeckevelt, radny ds. czystości w przestrzeni publicznej.

Oprócz akcji z Fonsem, Gandawa zainstaluje w mieście dziewięć nowych popielniczek i zainwestowała w przenośne popielniczki, które będą rozdawane bezpłatnie przez strażników i w kioskach przy Zonnestraat, Rooigemlaan i Brusselsesteenweg.

Zaśmiecanie niedopałkami papierosów jest problemem w wielu belgijskich miastach i było ostatnio celem sprzątania prowadzonego przez wolontariuszy w Brukseli, kiedy około 65 000 niedopałków zostało zebranych w niedzielę bez samochodu, tj. 19 września.

Źródło: Brussels Times/ Jules Johnston, AM

Wydawałoby się, że problem nieczystości na ulicach powinien nas już od dawna nie dotyczyć, tak niestety nie jest. Jaka przyszłość czeka nas i nasze dzieci? Czy nasza cywilizacja przetrwa? 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.