Francuzi obronili krzyż, który politycy chcieli wyrzucić!

Nasi autorzy

Francuzi obronili krzyż, który politycy chcieli wyrzucić!

Cmentarz w miejscowości Bernes-sur-Oise we Francji  Fot. contre-info.com Cmentarz w miejscowości Bernes-sur-Oise we Francji   Fot. contre-info.com Ponad sześć tysięcy Francuzów obroniło krzyż, który stoi na środku alejki cmentarza w miejscowości Bernes-sur-Oise (cmentarz powstał później). Prosty, biały krzyż, który nie przeszkadza nikomu, a raczej daje pocieszenie bliskim pochowanych tam osób, miał jednak upartego krytyka w osobie lokalnego radnego Yvana Mougela. Jak podkreśla kierujący kampaniami CitizenGO we Francji Alexander Moustafa, ten „antyklerykalny polityk nie popiera krzyża w kraju o tradycji chrześcijańskiej, ale mimo to brak mu odwagi, aby podnieść głos przeciwko pewnym islamskim prelegentom, którzy sprzeciwiają się wolności kobiety, jak szejk Nader Abu Anas, który ostatnio wypowiedział się w sąsiednim regionie, że ‘kobieta powinna prosić o pozwolenie na wyjście z domu’”.

Ze strony radnego nie była to pierwsza próba usunięcia krzyża. Yvan Mougel już w połowie grudnia 2017 roku próbował zmienić regulamin cmentarza, aby wyeliminować chrześcijański symbol, mimo że wówczas nie mógł tego zrobić, co zmusiło go do udania się w tej sprawie do sądu administracyjnego.

Alexander Moustafa, który koordynował petycję podpisaną przez ponad 6 tys. Francuzów skierowaną wprost do mera Bernes-sur-Oise, podkreślił, że „Prawo o rozdziale państwa i Kościoła z 1905 r. nie powinno być wykorzystywane jako pretekst do agresywnego antyklerykalizmu. Dziwi nas to i gniewa, że religia katolicka jest zawsze atakowana we Francji”.

Petycja umieszczona na platformie CitizenGO, która ostatecznie odniosła sukces, dotyczyła tego, aby nie eliminować tradycji chrześcijańskiej z tego cmentarza, bezpośrednio prosząc mera tej miejscowości, aby stanowczo sprzeciwił się usunięciu krzyża ze swojej gminy.

Źródło: Inmaculada Fernández

Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej

Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej

Jan Paweł II, Adam Bujak

Wszyscy kojarzymy wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe z Janem Pawłem II w Koloseum, pamiętamy, jak wielkim czcicielem Krzyża był polski Papież. Mało kto jednak wie, że Ojciec Święty niemal co piątek odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej na… dachu Pałacu Apostolskiego. Znajduje się tam ogród z 14 stacjami wykonanymi na polecenie Pawła VI.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.