Francja: sprzedaż XII-wiecznej katolickiej kaplicy – na pokrycie długów miasta

Nasi autorzy

Francja: sprzedaż XII-wiecznej katolickiej kaplicy – na pokrycie długów miasta

Bourganeuf to niewielkie, urokliwe miasteczko w departamencie Creuse w rejonie Nowa Akwitania, z pięknie zachowanym średniowiecznym zamkiem, kościołem św. Jana Chrzciciela oraz czterema XII-wiecznymi kaplicami. Niestety, w związku z zadłużeniem władze miasta zdecydowały się sprzedać jedną z nich; „w związku z kumulacją długu municypalność miasta Bourganeuf zdecydowała się wystawić na sprzedaż zabytkową kaplicę; atrakcyjna z punktu potencjalnego kupca cena – 27 tys. euro – wzbudziła spore zainteresowanie potencjalnych nabywców”, czytamy na stronie dziennika „Valeurs Actuelles”. Wśród zainteresowanych zakupem kaplicy, do tej pory nie zdesakralizowanej (!), jest pewna młoda businesswoman, która chce... urządzić w obiekcie sakralnym sklep z lokalnymi produktami bio połączony z kawiarnią i restauracją. „To wymarzone miejsce na urządzenie tego typu sklepu, chociaż przyznaję, że nietypowe”, mówi inwestorka, martwiąc się jednocześnie, że „w razie zakupu będzie musiała zachować historyczny charakter zabytkowego budynku, więc nie będzie go mogła urządzić po swojemu”. Sprawa sprzedaży zabytkowej kaplicy podzieliła mieszkańców Bourganeuf; niektórzy twierdzą, że jest to dobry sposób na wykorzystanie XII-wiecznego obiektu sakralnego, jednak sprzedaż wzbudziła zrozumiałe oburzenie katolików, słusznie obawiających się, że nowy nabywca nie będzie się przejmował sakralnym charakterem obiektu, a zatem, jak już wielokrotnie miało to miejsce we Francji, dojdzie do profanacji.

 

Źródło: Valeurs Actuelles, MM

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.