Fińska parlamentarzystka oskarżona o podżeganie do nienawiści za… cytowanie Biblii!

Nasi autorzy

Fińska parlamentarzystka oskarżona o podżeganie do nienawiści za… cytowanie Biblii!

Päivi Räsänen Päivi Räsänen

Fińska policja prowadzi dochodzenie przedprocesowe z powodu podejrzenia chadeckiej posłanki i byłej minister spraw zagranicznych, Päivi Räsänen, o podżeganie do nienawiści wobec mniejszości seksualnych i płciowych. Sprawa dotyczy krytycznego komentarza parlamentarzystki na temat oficjalnego udziału Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii w helsińskich obchodach Dumy LGBT w lecie tego roku. 17 czerwca Räsänen opublikowała na Facebooku zdjęcie fragmentu Listu do Rzymian (Rz 1,24-27), krytykując jednocześnie ogłoszenie największego fińskiego Kościoła o zostaniu oficjalnym partnerem Helsinki Pride 2019. Zadała pytanie: „W jaki sposób można pogodzić doktrynalny fundament Kościoła, Biblię, z wynoszeniem wstydu i grzechu jako powodu do dumy?”.

Räsänen, podobnie jak około 69% Finów, sama należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii; jej mąż jest duchownym tego Kościoła. Jest dobrze znana w kraju ze względu na swoją obronę tradycyjnych chrześcijańskich poglądów na kwestie etyczne, takie jak aborcja, eutanazja i małżeństwo, które są często bardziej konserwatywne niż te prezentowane przez oficjalne kierownictwo Kościoła Luterańskiego.

Oficjalnie konstytucja Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii, ratyfikowana przez fiński parlament, stwierdza, że „wyznaje tę wiarę chrześcijańską, która jest oparta na Świętym Słowie Bożym, proroczych i apostolskich księgach Starego i Nowego Testamentu” oraz luterańskich pismach wyznaniowych z XVI wieku. Ewangelicko-Luterański Kościół Finlandii jest nazywany „Kościołem narodowym”, odgrywa aktywną rolę w sferze publicznej i ma prawo do pobierania podatku kościelnego od swoich członków, którzy są w dużej mierze zsekularyzowani, jednak istnieje wśród nich aktywna mniejszość konserwatywnych „ruchów odnowy” Liczba jego wiernych spada ostatnio o 1–2 punkty procentowe rocznie. W 2010 r. opuściło go około 80 tys. Finów, z czego większość obwiniała za to wyrażanie przez Räsänen tradycyjnych poglądów w telewizyjnej debacie na temat małżeństwa pomiędzy osobami tej samej płci. Chrześcijańsko-demokratyczna partia byłej minister spraw wewnętrznych ma obecnie 5 miejsc w 200-osobowym fińskim parlamencie. Dochodzenie przedprocesowe dotyczy także dwóch innych parlamentarzystów, socjaldemokraty Husseina Al-Taee oraz członka Partii Finów Juha Mäenpää, którzy są podejrzewani o podżeganie do nienawiści z powodu komentarzy uznawanych za rasistowskie. 13 sierpnia Räsänen napisała na Twitterze: „Jeśli chodzi o mnie, nie martwię się ponieważ ufam, że nie dojdzie to do prokuratury. Martwię się jednak, że cytowanie Biblii jest uważane za nawet „nieco” nielegalne . Mam nadzieję, że nie doprowadzi to do autocenzury wśród chrześcijan”.

Źródło: Evangelical Focus

Anonimowy katolik

Anonimowy katolik

Thierry Bizot

Niezwykłe świadectwo człowieka, które w porywającej powieści opowiada prawdziwą historię swojego powrotu do wiary. Od obojętności, przez zwątpienie do nawrócenia…
Thierry Bizot, tytułowy „Anonimowy Katolik”, jest znanym producentem telewizyjnym we Francji, odnosi sukcesy, ludzie go lubią i cenią, jada w dobrych restauracjach Paryża, ma żonę oraz dzieci i prowadzi życie w dużej mierze podporządkowane swojej pracy.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.