Emmanuel Macron zmienia taktykę? Teraz próbuje przekonywać młodzież do szczepień przeciwko COVID-19
Francja jest na dobrej drodze do uzależnienia większości aspektów życia od bycia zaszczepionym lub nie przeciwko COVID-19. Fot. Pexels Prezydent Francji rozpoczął kampanię promocyjną szczepionek wśród ludzi młodych. Ubrany w czarny podkoszulek i nagrywający telefonem trzymanym w ręku zapowiedział: „postanowiłem odpowiedzieć bezpośrednio na wasze pytania”.
Odpowiedzi głowy państwa mają być publikowane przez cały następny tydzień, przed przewidzianym wejściem w życie przepisów o „przepustce zdrowotnej” radykalnie ograniczających prawa osób niezaszczepionych w przestrzeni publicznej i wprowadzających obowiązek szczepień dla przedstawicieli niektórych zawodów. Restrykcje obejmą m. in. restauracje, kina, teatry, a także pociągi i samoloty.
Macron zdecydował o przybraniu luźniejszej postawy po tym, jak jego groźby z 12 lipca nie spowodowały radykalnego wzrostu liczby osób zaszczepionych – zaledwie 35 milionów Francuzów (co stanowi mniej więcej połowę mieszkańców tego kraju) przyjęło pełną dawkę specyfiku.
Bezpośrednią przyczyną, dla której obok kija prezydent chce zastosować marchewkę są bardzo liczne manifestacje sprzeciwu wobec nowego prawa (i to w środku sezonu wakacyjnego). Choć francuska Rada Konstytucyjna (Conseil Constitutionnel) ma zbadać legalność proponowanych zmian w czwartek, 5 sierpnia, już trzeci weekend z rzędu dziesiątki tysięcy ludzi protestowały przeciwko nim na ulicach Paryża i innych francuskich miast. Ostatni weekend był wyjątkowy, gdyż liczba uczestników protestów wyniosła ponad 200 tys. i była niemal dwukrotnie większa niż 2 tygodnie wcześniej.
Źródło: lefigaro.fr, JO
O trudnej sztuce rządzenia narodami i historycznych przykładach balansowania władzy między słabością a totalitaryzmem opowiada prof. Andrzej Nowak w swojej krótkiej historii myśli politycznej:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.