„Dzieje Polski” oraz „Polska i Rosja” prof. Andrzeja Nowaka dostępne jako audiobooki!
Dzięki współpracy z popularnym serwisem internetowym „Audioteka” najważniejsze dzieła prof. Andrzeja Nowaka są teraz dostępne również w postaci audiobooków! Oddajemy w Państwa ręce te cztery tytuły:
„Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.”
https://audioteka.com/pl/audiobook/polska-i-rosja
„Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród”
https://audioteka.com/pl/audiobook/dzieje-polski-tom-i
„Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski”
https://audioteka.com/pl/audiobook/dzieje-polski-tom-ii
„Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła”
https://audioteka.com/pl/audiobook/dzieje-polski-tom-iii
„Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród”
Pierwszy tom pomnikowych „Dziejów Polski”, napisanych przez wybitnego historyka prof. Andrzeja Nowaka, obejmuje okres od początków państwa polskiego do 1202 r. Opisuje fascynujący czas dziesięcioleci i wieków, kiedy rodziła się polskość. Jak wyglądał chrzest Mieszka i jak wpłynął na dalsze losy Polan? Jaki kształt miało imperium Bolesława Chrobrego? Czym był spór między biskupem Stanisławem a Bolesławem Śmiałym? I wreszcie – dlaczego rok 1202 oznacza ważną cezurę w dziejach Polski?
Andrzej Nowak odpowiada na te pytania, zaś dzięki jego wielkiemu talentowi literackiemu historia w „Dziejach Polski” nie stanowi martwego akademickiego przedmiotu, lecz jest autentycznie żywa. Stale coś nowego odkrywa i dopowiada – ubogaca się. Książka prof. Andrzeja Nowaka, uwzględniająca najnowsze dokonania naukowe, wpisuje się w tradycję największych dzieł polskiej historiografii. Stąd też – oprócz oryginalnego postrzegania historii przez autora – dzieło to charakteryzuje nieprzemijająca aktualność. Sprawi ona, że choć przeminie niejedno pokolenie, dzieło to wciąż pozostanie żywe, zaś wybitny krytyk literacki Krzysztof Masłoń stwierdził, że „jest to najważniejsza polska książka po 1989 r.”
KLIKNIJ: https://audioteka.com/pl/audiobook/dzieje-polski-tom-i
„Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski”
Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w. przez Henryka IV Probusa, Przemysła II i Władysława Łokietka. Śledzi ich wytrwałe starania, opisuje przemiany polityczne, cywilizacyjne i kulturalne na ziemiach polskich, ścieranie się wpływów niemieckich, czeskich, mongolskich i litewskich, wzrost i upadek sąsiadów Polski. Podobnie jak w poprzednim tomie pokazuje kolejne etapy formowania się nad Wisłą, Wartą i Bugiem wspólnoty politycznej, kulturalnej i językowej, która w przyszłości przekształci się w naród polski.
KLIKNIJ: https://audioteka.com/pl/audiobook/dzieje-polski-tom-ii
„Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła”
Kolejny tom wspaniałej historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka! Podobnie jak dwa poprzednie tomy charakteryzuje się wysokim poziomem faktograficznym i literackim. Dzieło to owoc wspaniałego warsztatu badawczego, niesamowitego talentu pisarskiego i ogromnej wiedzy profesora Nowaka. Tym razem barwną przygodę z historią rozpoczynamy w 1340 roku podczas rządów króla Kazimierza Wielkiego, którego anonimowy autor Kroniki katedralnej krakowskiej przyrównuje do starotestamentowego króla Salomona. Przez karty monumentalnego tomu wędrujemy towarzysząc kolejnym postaciom historycznym – królowej Jadwidze, Władysławowi Jagielle, księciu Witoldowi, kardynałowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, Kazimierzowi Jagiellończykowi i wielu innym – aż do roku 1468.
KLIKNIJ: https://audioteka.com/pl/audiobook/dzieje-polski-tom-iii
„Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.”
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.?
W tym arcyważnym i niezwykle aktualnym dziele wybitny znawca dawnej i współczesnej Rosji prof. Andrzej Nowak odsłania źródła rosyjskiej mentalności, cofając się aż do czasów powstania państwa polskiego i Rusi Kijowskiej, kiedy Moskwa była zarośniętym trawą i lasem skrawkiem ziemi w dziczy, prowadząc odbiorcę aż do czasów współczesnych i haniebnej inwazji Władimira Putina na Ukrainę. Andrzej Nowak tłumaczy, że Ruś to nie Rosja, a dziedzictwo tamtej historycznej krainy nie ma nic wspólnego ze współczesną Moskwą. Dopiero w XV w. zaczęto na dworach w Krakowie i Wilnie postrzegać Moskwę jako zagrożenie militarne, kiedy dla uzasadnienia swoich wojen przeciwko Polsce carowie już wtedy zaczęli używać argumentów, które słyszymy również dziś – rzekoma obrona mniejszości prawosławnej i zjednoczenie wszystkich Rusinów pod jednym berłem.
Warto też, zaznaczyć, przepaść cywilizacyjną dzielącą Polskę i Rosję. Gdy dziesiątki tysięcy szlachty polskiej decydowało o losie Rzeczypospolitej na sejmikach i sejmach, w Rosji nastał czas opriczniny, czyli brutalnego terroru i władzy służb specjalnych. Kiedy nad Wisłą powstawały setki książek i pism politycznych, w carskim imperium nie znano map, mało kto też potrafił czytać czy pisać, nie było szkół. Rósł strach przed Polską, a wraz z nim nienawiść.
Finałem tej nienawiści zdawał się być wiek XVIII, kiedy caryca Katarzyna upokorzyła Rzeczpospolitą, instalując na polskim tronie swego kochanka, porywając polskich senatorów i wreszcie zarządzając rozbiory. Oprócz, gołej siły militarnej Moskwy, doprowadziła do tego wewnętrzna słabość państwa, a Polska straciła swoją suwerenność, formalnie będąc sojusznikiem Rosji. Ostrzega nas przed tym prof. Andrzej Nowak. To cenna i ważna lekcja także dziś, a to największa wartość tej lektury.
Z historii stosunków polsko-rosyjskich wyciąga autor nieustannie wnioski, które ważne są dla nas teraz; zwłaszcza teraz. Prowadzi nas przez heroizm XIX-wiecznych powstań do wielkiego zwycięstwa w 1920 r., a potem do działań agentury rosyjskiej w II RP i stale niebezpiecznej współpracy niemiecko-rosyjskiej, której kulminacją były zbrodnie II wojny światowej. Zatrzymujemy się dopiero w czasach nam współczesnych, kiedy na własne oczy i tak blisko nas na Ukrainie widzimy nieposkromiony i zbrodniczy apetyt imperialny Władimira Putina.
KLIKNIJ: https://audioteka.com/pl/audiobook/polska-i-rosja
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.