Dzieje chrześcijaństwa, dzieje Kościoła. Najnowsza publikacja prof. Wojciecha Roszkowskiego już dostępna!

Nasi autorzy

Dzieje chrześcijaństwa, dzieje Kościoła. Najnowsza publikacja prof. Wojciecha Roszkowskiego już dostępna!

Znajomość historii Kościoła nawet u jego wiernych przedstawicieli częstokroć nie wykracza poza popularne wyobrażenia, rozpowszechniane nierzadko przez nieżyczliwe katolikom źródła. Mit brutalnych, grabieżczych krucjat czy krwiożerczej, fanatycznej inkwizycji – czy to papieskiej, czy hiszpańskiej wciąż trzyma się mocno, podsycany dodatkowo przez niezliczone dzieła kultury popularnej, w których coraz częściej przeznacza się Kościołowi czy szerzej chrześcijanom rolę oprawców i ciemiężycieli. Kto jednak zna choćby ze słyszenia imiona niezłomnych męczenników pierwszych wieków czy niestrudzonych propagatorów cywilizacji stawiającej w centrum miłującego Boga i miłość do drugiego człowieka? Mimo iż historia ta – jak każde ludzkie dzieje – nie była nigdy wolna od mniej chlubnych kart, nie była jednak tak mroczna, jak mogłyby to sugerować powszechne przekonania.

Wybitny historyk prof. Wojciech Roszkowski, autor trzytomowego „Świata Chrystusa” czy bestsellerowego „Roztrzaskanego lustra” i jego kontynuacji w postaci „Buntu barbarzyńców” powraca w wielkim stylu, tym razem prowadząc czytelnika po drogach, ścieżkach i bezdrożach dziejów chrześcijaństwa. Rozpoczynając od historii krzyża – narzędzia okrutnej śmierci w męczarniach, które stało się symbolem niezmierzonej miłości Boga do człowieka, roztacza szeroką panoramę postaci i wydarzeń, w większości nieznanych lub mało znanych przeciętnemu odbiorcy, chwalebnych lub bolesnych, jednak zawsze barwnych i fascynujących. Słowo pisane uzupełniają liczne pieczołowicie dobrane ilustracje, zarówno dzieła mistrzów wywodzących się z zachodniej tradycji, jak i hieratyczne wschodnie ikony.

Pierwsza część dwutomowej całości, już dostępna w sprzedaży, obejmuje czas od ukrzyżowania Chrystusa w 30 r. n.e. do upadku Konstantynopola czternaście wieków później.  Następny tom, sięgający do czasów nam współczesnych, ukaże się na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.

Historia  chrześcijaństwa. Świętości,  upadki i nawrócenia, Tom 1  Od narodzin  Jezusa do upadku Konstantynopola

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola

 

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.