Dyskryminujące prawo pozostaje w mocy. W kanadyjskim Quebec można zostać ukaranym za noszenie symboli religijnych w pracy

Nasi autorzy

Dyskryminujące prawo pozostaje w mocy. W kanadyjskim Quebec można zostać ukaranym za noszenie symboli religijnych w pracy

Kanadyjski sąd utrzymał w mocy obowiązujące na terenie części prowincji Quebec prawo zakazujące urzędnikom państwowym noszenia symboli religijnych w pracy. Owo prawo zabrania cywilnym pracownikom na stanowiskach rządowych noszenia symboli religijnych podczas pełnienia obowiązków służbowych. Wyjątkiem od tej reguły są pracownicy anglojęzycznych szkół publicznych, którym, jako reprezentującym mniejszość we francuskojęzycznej prowincji Quebec, ochronę zapewnia Kanadyjska Karta Praw i Wolności. Od zakazu są również zwolnieni posłowie do parlamentu prowincji Quebec zgodnie z obowiązującą w Kanadzie zasadą, według której prawo do sprawowania funkcji publicznej przysługuje każdemu bez względu na poglądy i wyznanie.

Marc Pelchat, biskup pomocniczy prowincji Quebec, w wywiadzie dla CNA powiedział, iż „tak jak przedstawiciele innych grup zawodowych i instytucji bierzemy pod uwagę odwołanie się od tego wyroku. Ta kwestia jeszcze nie jest ostatecznie rozstrzygnięta”. Bp Pelchat stwierdził także, iż „powinniśmy wziąć pod uwagę wrażliwość osób, dla których prawo dotyczące laicyzacji [przestrzeni publicznej] jest po prostu krzywdzące”. Duchowny jednak uznał prawo rządu prowincji Quebec do ustanawiania przepisów regulujących relacje pomiędzy państwem a religiami.  

„Będziemy z uwagą obserwować przebieg wydarzeń”, powiedział bp Pelchat.

Obowiązujące od 2019 r. prawo zabrania chrześcijanom noszenia krzyżyków w miejscach publicznych, nie pozwala też muzułmańskim kobietom na noszenie hidżabów. Dotyczy to sędziów, oficerów policji, nauczycieli i wszystkich innych osób pełniących funkcje publiczne. Obowiązujące prawo jest wynikiem postępującej tendencji do rugowania symboli religijnych z przestrzeni publicznej, obowiązującej nie tylko w Kanadzie. W 2019 r. władze miejskie Montrealu oświadczyły, iż zdjęty na czas remontu ratusza krucyfiks nie powróci na swoje dawne miejsce po zakończeniu prac renowacyjnych. Radna miasta Laurence Lavigne-Lalonde powiedziała wówczas, że „dalsza obecność krzyża w ratuszu jest niestosowna”. W 2012 r. sąd apelacyjny podtrzymał prawo zmuszające katolickie szkoły do nauczania obowiązującego w Kanadzie kursu etyki, ograniczając jednocześnie dopuszczanie do wykładania tego przedmiotu nauczycieli, którzy prezentowali katolicki punkt widzenia na kwestie etyczne.

Do podobnych bulwersujących wydarzeń dochodzi także w Europie. W 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał zakaz noszenia symboli religijnych w miejscu pracy. W orzeczeniu czytamy, iż „zakaz noszenia jakichkolwiek symboli politycznych, filozoficznych czy też religijnych nie jest przejawem dyskryminacji”, gdyż „jego podstawą są obowiązujące reguły o noszeniu neutralnego ubioru w miejscu pracy”. Podobnie w 2004 r. Francja wprowadziła zakaz noszenia religijnych symboli w szkołach.

W 2013 r. stała się głośna sprawa stewardess z linii British Airways, które wygrały sprawę sądową w Europejskim Trybunale Praw Człowieka; zapadł wówczas wyrok, iż przełożony stewardess dopuścił się dyskryminacji na tle religijnym, nakazując pracownicom zdjęcie krzyżyków w miejscu pracy.

Źródło: CNA/Joe Bukuras, MM

Co będzie z naszą cywilizacją w przyszłości? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje w kontynuacji bestsellerowego "Roztrzaskanego lustra" prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.