Donald Trump dosadnie o kryzysie migracyjnym w USA. Kraj szturmują mieszkańcy Ameryki Południowej i Afryki

Nasi autorzy

Donald Trump dosadnie o kryzysie migracyjnym w USA. Kraj szturmują mieszkańcy Ameryki Południowej i Afryki

Donald Trump za swojej kadencji zbudował mur chroniący newralgiczne granice Stanów Zjednoczonych. Na zdjęciu fragment ogrodzenia w rejonie Yumy w Arizonie w czerwcu 2020.  Fot. Wikipedia Donald Trump za swojej kadencji zbudował mur chroniący newralgiczne granice Stanów Zjednoczonych. Na zdjęciu fragment ogrodzenia w rejonie Yumy w Arizonie w czerwcu 2020. Fot. Wikipedia Donald Trump nie przebiera w słowach, określając sytuację na granicy z Meksykiem (i nie tylko): „Ameryka stała się szambem ludzkości”, powiedział na wieść o tym, że ponad 14 tys. Haitańczyków urządziło sobie dzikie obozowisko pod mostem w Teksasie.

„Największa liczba nielegalnych migrantów w historii, sięgająca milionów osób, zalewa Stany Zjednoczone. Nikt nie wie, kim oni są, nikt ich nie sprawdza. Mogą oni robić co tylko chcą i iść gdzie tylko chcą”, powiedział Trump w oświadczeniu. „Ameryka błyskawicznie staje się szambem ludzkości. Mordercy, dilerzy narkotyków i wszelkiego rodzaju przestępcy to ogromny procent tej wielkiej fali migracji”.

Ponad 14 tys. Haitańczyków od zeszłego tygodnia koczuje w fatalnych warunkach pod mostem w Del Rio w Teksasie, oczekując na aresztowanie przez urzędników administracji Bidena, zawrócenie do przejścia granicznego i zorganizowanie dla nich transportu powrotnego na Karaiby.

„Tysiące migrantów pochodzi z Haiti, są nawet przybysze z Afryki, chociaż większość z nich to obywatele krajów Ameryki Południowej. I nikt nic z tym nie robi, a skorumpowane mainstreamowe media nic nie mówią o największym w historii kryzysie migracyjnym w naszym kraju”, podkreślał Trump.

Jak powiedział rzecznik rządu USA dla The Associated Press, loty powrotne mogą się rozpocząć w niedzielę. Premier Haiti Ariel Henry napisał na Twitterze, że jest zaniepokojony ekstremalnie trudnymi warunkami w obozowisku i zapewnia, że oczekuje powrotu obywateli Haiti. „Zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby po powrocie ci ludzie mogli żyć w godnych warunkach”, dodał premier.

Haiti obecnie odbudowuje się po tragicznym trzęsieniu ziemi. Jednak nie wszyscy Haitańczycy z teksańskiego obozu chcą wracać: „Na Haiti jest niebezpiecznie. Kraj jest pogrążony w kryzysie politycznym”, mówi 38-letni Fabrizio, który uciekł z wyspy wraz z żoną i dwiema córeczkami.

Ekstremalnie trudna sytuacja migracyjna to efekt polityki Joe Bidena, który od momentu przejęcia władzy w styczniu zlikwidował zarządzoną przez Trumpa kontrolę napływu migrantów, przez co wielu Meksykanów i obywateli innych krajów Ameryki Łacińskiej nielegalnie przedostaje się do USA; w sierpniu w ten sposób przez granicę z Meksykiem na teren Stanów Zjednoczonych przedostało się ponad 200 tys. osób.

Tymczasem prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador dąży do uniezależnienia Meksyku od Stanów Zjednoczonych na płaszczyźnie politycznej i geopolitycznej. Podczas szczytu „Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów” López Obrador zaproponował zastąpienie tej organizacji inną, „całkowicie autonomiczną, niezależną od Stanów Zjednoczonych”; liczył zwłaszcza na poparcie prezydenta Kuby Miguela Diaza-Canela, ze względu na embargo nałożone przez Waszyngton na Hawanę. Pomysł AMLO został jednak oceniony jako „zbyt ryzykowny, zwłaszcza dla... bardzo uzależnionego od potężnego sąsiada Meksyku”.

Źródło: New York Post/Mark Moore, Le Monde/Frédéric Saliba, MM

Jaka przyszłość czeka naszą cywilizację? Czy zdołamy podnieść się z upadku? Odpowiedzi na tego rodzaju pytania poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski: 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.