Dobre wieści z USA: spada poparcie dla lewicowego ruchu BLM
Protesty ruchu BLM często prowadziły do gwałtownych zamieszek. Fot. Pixabay Pomimo swojej widoczności w mediach od zeszłego lata, kiedy miasta w całych Stanach Zjednoczonych doświadczyły pozornie niekończącej się serii protestów i gwałtownych zamieszek, ruch Black Lives Matter przestał wzbudzać zaufanie zarówno u ciemnoskórych, jak i u białych Amerykanów.
Portal USA Today opublikował 5 marca sondaż, z którego wynika, że zaufanie do lewicowej organizacji Black Lives Matter spadło do 50 proc. Według sondażu USA Today / Ipsos zaufanie do policji wzrosło natomiast do 69 proc. Jednak, jak można się spodziewać, Stany Zjednoczone pozostają głęboko podzielone etnicznie. 75 proc. Afroamerykanów i 42 proc. białych ufa Black Lives Matter, podczas gdy 77 proc. białych i 47 proc. Afroamerykanów ufa lokalnej policji.
Warto jednak zauważyć, że poparcie dla Black Lives Matter spadło bardziej wśród Afroamerykanów (12-punktowy spadek) niż wśród białych (8-punktowy spadek). Podobnie zaufanie do lokalnej policji wzrosło odpowiednio o 14 punktów i 12 punktów procentowych wśród ciemnoskórych i białych Amerykanów.
Prawnik i wykładowca New York University John Sexton tak wyjaśnił spadek poparcia dla Black Lives Matter: „Na początku poparcie dla BLM oznaczało, że było się przeciwko temu, co się stało [z George'em Floydem w maju zeszłego roku]. Ale w ciągu kilku miesięcy stało się jasne, że poparcie dla BLM wiązało się również z zamieszkami, grabieżami i podpaleniami. Wiele osób, które opowiadały się po stronie BLM po zobaczeniu wideo [z zatrzymania Floyda], wycofało swoje poparcie po zobaczeniu tych scen chaosu. Wsparcie dla kwestii BLM często sprowadza się do pytania ‘czy podoba ci się to, co teraz widzisz w telewizji’ i mało czego poza tym. Co więcej, najbardziej interesującą częścią nowego sondażu jest fakt, że spadło również poparcie ze strony ciemnoskórych. Nie było to prawdą zeszłego lata i jesieni, nawet gdy spadało poparcie białych dla BLM”.
Oprócz tego, że jest tak blisko związany z wszelkiego rodzaju przemocą i inicjatywą „obcięcia funduszy policji”, ruch Black Lives Matter spotkał się z ostrą naganą za swoje lewicowe podstawy, a mianowicie za zamiar rozbicia struktury dwupokoleniowej rodziny. Po tak obfitej krytyce oficjalna witryna internetowa Black Lives Matter skasowała często odwiedzaną stronę „w co wierzymy” we wrześniu ubiegłego roku. Usunięta część witryny stwierdzała, że misją Black Lives Matter było po części „rozbicie struktury rodziny dwupokoleniowej zalecanej przez Zachód”, „zlikwidowanie patriarchalnej praktyki, która wymaga od matek pracy na ‘dwie zmiany‘, aby mogły prywatnie spełniać swoją rolę, nawet gdy uczestniczą w dziele sprawiedliwości publicznej”, a także „wspieranie sieci afirmującej queer” przez „uwolnienie się z ciasnego uścisku heteronormatywnego myślenia, czy raczej wiary, że wszyscy na świecie są heteroseksualni ”.
Jedna ze współzałożycielek ruchu Black Lives Matter nie ukrywała zamiarów tej radykalnej organizacji. W pewnym momencie przyznała, że ona i grupa zwolenników BLM są „wyszkolonymi marksistami”.
Hawk Newsome, lider Black Lives Matter w Nowym Jorku, kilkakrotnie odmawiał potępienia przemocy podczas wywiadu udzielanego Marcie MacCallum z Fox News. Zamiast tego powiedział prezenterce, że „chce „spalić system”, jeśli rząd i ogół społeczeństwa „nie dadzą nam tego, czego chcemy”. „Jeśli ten kraj nie da nam tego, czego chcemy”– powiedział – „spalimy system i wymienimy go w przenośni albo dosłownie. To kwestia interpretacji”. Następnie powiedział MacCallum, że jego celem jest „suwerenność Czarnych”, czyli supremacja, „za wszelką cenę”.
Źródło: faithwire/ Tré Goins-Phillips, AM
Mimo trwającego kryzysu musimy dostrzegać także sygnały dające nadzieję. Pisze o tym w swojej najnowszej książce prof. Grzegorz Kucharczyk:
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.