Czy zmiana nawyków żywieniowych naprawdę może ocalić Ziemię?

Nasi autorzy

Czy zmiana nawyków żywieniowych naprawdę może ocalić Ziemię?

Naukowcy opracowali zbilansowaną dietę dla całego świata.

Grupa 37 naukowców – ekspertów z dziedzin od rolnictwa przez zmiany klimatu po żywienie – opracowała dietę, która pozwoli zarówno wyżywić mieszkańców całego świata, jak i ocalić zasoby naszej planety oraz ograniczyć choroby związane z niewłaściwym odżywianiem się. Główną zasadą jest ograniczenie spożycia białka zwierzęcego na rzecz tego pochodzącego z orzechów i roślin strączkowych oraz zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, za wyjątkiem tych zawierających skrobię, jak ziemniak czy afrykańska kassawa.
Taki plan wiązałby się ze zmianą nawyków żywieniowych na niemal całym świecie – Europejczycy i mieszkańcy Ameryki Północnej musieliby ograniczyć konsumpcję czerwonego mięsa, Afrykanie warzyw bogatych w skrobię, a mieszkańcy wschodniej Azji - ryb.
Oznaczałby jednak, że stale rosnąca populacja świata będzie w stanie się wyżywić, tym bardziej iż dzięki tej diecie zmniejszyłaby się o 11 mln rocznie liczba osób umierających z powodu ataku serca, wylewu i niektórych typów raka, które w tej chwili stanowią najczęstszą przyczynę śmierci w krajach rozwiniętych.
Aby to osiągnąć, trzeba jednak także ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia o połowę oraz zwiększenie produkcji żywności na terenach aktualnie przeznaczonych pod uprawę.

Źródło: BBC

Kajakowe szlaki Świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II

Kajakowe szlaki Świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II

Waldemar Bzura, Jerzy Kruszelnicki

Któż nie słyszał o wyprawach kajakiem po rzekach i jeziorach (pierwsza w 1953 r.) księdza, a następnie biskupa, kardynała Karola Wojtyły, przyszłego wielkiego Papieża? Kto jednak zna bliżej trasy tych wypraw? Niewielu. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie przebiegały one tylko przez Mazury; Wujek, jak nazywali Go towarzyszący Mu przyjaciele, pływał także po Pomorzu Zachodnim, wśród Borów Tucholskich, rzekami Powiśla i Warmii, Puszczy Augustowskiej, Suwalszczyzny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.