Cenzura w sieci zatacza coraz szersze kręgi. "Nieprawomyślna" książka zniknęła z platformy Amazon

Nasi autorzy

Cenzura w sieci zatacza coraz szersze kręgi. "Nieprawomyślna" książka zniknęła z platformy Amazon

Coraz trudniej jest przebić się z inną niż lewicowa narracją dotyczącą kwestii płci czy ideologii LGBT. fot. Pexels Coraz trudniej jest przebić się z inną niż lewicowa narracją dotyczącą kwestii płci czy ideologii LGBT. fot. Pexels Krytyczna książka naukowca na temat ruchu transpłciowego została przypuszczalnie usunięta z Amazon.com. W popołudnie 21 lutego  Ryan Anderson – obecny prezes Ethics and Public Policy Center (EPPC) – poinformował, że jego książka When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment  („Kiedy Harry stał się Sally. Odpowiadając ruchowi transpłciowemu”) nie jest już dostępna w sprzedaży na stronach internetowego giganta handlu detalicznego Amazon.com. Książka została wydana trzy lata temu, 20 lutego 2018 roku.

Anderson poinformował CNA 22 lutego rano, że został powiadomiony o sytuacji, ponieważ „ludzie próbujący ją [tj. książkę] kupić powiedzieli mi, że jej nie ma. I to nie tylko tak, jakby została wyprzedana. Strony [z ofertą] nie działają. Nie można kupić egzemplarza z drugiej ręki. Nie można kupić wersji na czytnik Kindle. Nie można pobrać jej jako audiobooka”. Dodał, że wydawca jego książki poprosił Amazon o wyjaśnienie, dlaczego nie jest dostępna, ale go jeszcze nie otrzymał.

Rzecznik Amazon odmówił komentarza w tej  sprawie. Wśród treści, które są zabronione zgodnie z wytycznymi Amazona, są takie, które firma „uznaje za mowę nienawiści”, a także „inne materiały, które uzna za nieodpowiednie lub obraźliwe”. Amazon twierdzi, że „zapewnienie dostępu do słowa pisanego jest ważne, w tym [także do]  treści, które można uznać za nieodpowiednie”. Zastrzega jednakże, że może wycofać materiały, jeśli „uzna, że powodują one złe doświadczenia klientów”.

Ponadto Amazon stwierdza, że ​​jeśli usuwa treści, jego polityka polega na poinformowaniu „autora, wydawcy lub partnera handlowego” o usunięciu książki z listy ofert i umożliwieniu mu odwołania.

Jednak Anderson powiedział CNA, że od 22 lutego nie usłyszał od firmy żadnego wyjaśnienia, dlaczego książka nie jest dostępna w internecie.

When Harry Became Sally to krytyczne spojrzenie Andersona na ruch transpłciowy, w którym badacz uwzględnił biologiczne, psychologiczne i filozoficzne obszary debaty o transpłciowości. Otwarcie wypowiadał się na takie tematy, jak koncepcja płynności płci, rzekome psychologiczne korzyści płynące z operacji zmiany płci dla osób z dysforią płciową oraz implikacje  faktu, że przestrzenie publiczne, takie jak łazienki i szatnie dla osób jednej płci, miałyby być dostępne dla osób ze względu na ich „płeć społeczną”. Książka była polecana przez profesorów psychiatrii, psychologii i etyki medycznej na uniwersytetach, takich jak Johns Hopkins, Boston University, New York University i Columbia University. Jak powiedział Anderson, książka pomimo uznania ze strony uczonych, nadal jest usuwana z oferty Amazon. „Nie chodzi o to, jak to mówisz, nie chodzi o to, jak dokładnie to argumentujesz, nie chodzi o to, jak życzliwie to prezentujesz. Chodzi o to, czy zgadzasz się z nową ortodoksją” - podsumował.

19 lutego do Izby Reprezentantów USA został wprowadzony projekt ustawy uznającej orientację seksualną i tożsamość płciową za kategorie chronione prawnie. Proponowana „Ustawa o równości” stworzyłaby szeroką ochronę praw obywatelskich dla osób identyfikujących się jako osoby transpłciowe, niebinarne, geje lub lesbijki.

Krytycy tacy jak Anderson argumentują, że w przypadku wprowadzenia takiej ustawy podważono by ochronę wolności religijnej. Oznaczało by to także że kobiety byłyby zmuszone do współdzielenia wrażliwych przestrzeni, takich jak łazienki, schroniska lub szatnie, z biologicznymi mężczyznami identyfikującymi się jako transpłciowe kobiety.

Źródło: CNA/Matt Hadro, AM

Czy dla naszej zagrożonej upadkiem cywilizacji jest jeszcze jakakolwiek nadzieja? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje w swojej najnowszej książce prof. Grzegorz Kucharczyk:

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.