Byłe więzienie jako lokum dla unijnych liderów – ironia przedstawicieli włoskiego rządu?

Nasi autorzy

Byłe więzienie jako lokum dla unijnych liderów – ironia przedstawicieli włoskiego rządu?

Więzienie na włoskiej wyspie Santo Stefano. Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=447753 Więzienie na włoskiej wyspie Santo Stefano. Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=447753 Włochy tworzą „akademię” trenującą nowe pokolenie europejskich liderów, która będzie zbudowana na ruinach XVIII-wiecznego więzienia na małej wysepce Santo Stefano. Finansowany przez państwo projekt będzie nosił imię Davida Sassolego, zmarłego 11 stycznia przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Więzienie zostało zamówione przez króla Neapolu Ferdynanda IV z dynastii Burbonów. Jego budowa zakończyła się w 1797 roku. Kształt podkowy odwzorowywał projekt więzienia panopticon według pomysłu Jeremy’ego Benthama. Jego założeniem było umieszczenie więźniów w celach znajdujących się na okręgu i monitorowanych nieustannie z centralnie położonej wieży obserwacyjnej.

Kolejne włoskie rządy korzystały z więzienia na Santo Stefano przez wiele lat. Co ciekawe, 2 kilometry dalej znajduje się słynna wyspa Ventotene, na której internowani byli m.in. komunistyczni działacze Altiero Spinelli i Ernesto Rossi – współtwórcy tzw. manifestu z Ventotene, czyli propozycji uformowania federacji państw europejskich w duchu socjalistycznej utopii. Do manifestu odwołują się dzisiaj oficjalne dokumenty Komisji Europejskiej.  

Choć więzienie zostało zamknięte w roku 1965, na Santo Stefano udają się z wizytą uczestnicy politycznych zgromadzeń organizowanych na Ventotene. Oferta odnowionego obiektu, zawierającego muzeum na wolnym powietrzu, bujny ogród, pokoje konferencyjne i pokoje gościnne dla kilkudziesięciu osób, będzie współgrała z wydarzeniami organizowanymi na sąsiedniej wyspie.

Dodatkowo, więzienie będzie oferować niewielką liczbę kwater dla artystów. „Czuliśmy, że cisza i oddalenie tego miejsca będzie źródłem inspiracji dla artystów, tak jak miało to miejsce w przypadku więźniów politycznych” – mówi miesięcznikowi The Art Newspaper Silvia Costa, rządowa komisarz nadzorująca przebieg renowacji.

Źródło: The Art Newspaper/James Imam, JO

O tym, jak może i powinna jednoczyć się Europa wypowiadał się wielokrotnie święty Papież Polak:

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.