Bluźniercza wystawa w Argentynie: grupa młodzieży wzięła sprawę w swoje ręce

Nasi autorzy

Bluźniercza wystawa w Argentynie: grupa młodzieży wzięła sprawę w swoje ręce

 Fot. https://cdn.creazilla.com Fot. https://cdn.creazilla.com

Wydział Sztuki i Wzornictwa Uniwersytetu Narodowego w Cuyo (Argentyna, prowincja Mendoza) zaprezentował na terenie uczelni ekspozycję „Manifesty wizualne 8 marca”, będącą dziełem 36 wykładowców, studentów i absolwentów wydziału. Kurator wystawy Sergio Rosas powiedział mediom, że jej celem było „przyczynienie się do ustanowienia refleksyjnego spojrzenia z punktu widzenia sztuki na społeczeństwo patriarchalne” w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet i zapewnił, że potrwa ona do 31 marca. „Nie zamierzamy cenzurować [wystawionych] dzieł, zostały one bardzo starannie wybrane” dodał. W praktyce wśród eksponatów można było znaleźć krucyfiks z postacią nagiej kobiety, której głowę tworzyła pomalowana czaszka osła, czy figurę Matki Bożej stylizowaną na żeńskie genitalia.

Taki sposób potraktowania symboli religii chrześcijańskiej spotkał się, rzecz jasna, z protestami zarówno archidiecezji Mendozy, jak i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Liderów Biznesu (ACDE), a także studentów, absolwentów i wykładowców, którzy zwrócili się pisemnie do rektor uczelni, Esther Sanchez, zapowiadając podjęcie kroków prawnych i zwracając uwagę na to, iż wcześniej symbole religijne były usuwane w gwałtowny sposób z uniwersytetu jako obraźliwe dla niewierzących; rektorat poinformował, że sprawa zostanie poddana analizie 22 marca na posiedzeniu Rady Najwyższej, reprezentującej wszystkie wydziały i senat akademicki.

Nim jednak do tego doszło, wieczorem 21 marca grupa młodzieży, wśród której znajdowali się studenci uczelni, zniszczyła prowokacyjną wystawę; w mediach społecznościowych pojawiły się filmy z tego wydarzenia. Archidiecezja Mendozy, mimo swojego wcześniejszego stanowiska, wydała komunikat, w którym potępiła przeprowadzoną akcję.

Źródło: Infocatólica, AM

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.