Błogosławieństwo nie narusza praw człowieka. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ważny wyrok

Nasi autorzy

Błogosławieństwo nie narusza praw człowieka. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ważny wyrok

Jako ludzie wierzący chcemy także manifestować swoją wiarę w przestrzeni publicznej. Na zdjęciu fragment procesji w czasie odpustu parafialnego w Krościenku nad Dunajcem (2011) fot. by Happa - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16838858 Jako ludzie wierzący chcemy także manifestować swoją wiarę w przestrzeni publicznej. Na zdjęciu fragment procesji w czasie odpustu parafialnego w Krościenku nad Dunajcem (2011) fot. by Happa - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16838858 20 października Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Perowowie przeciwko Rosji w kwestii dotyczącej prawa do edukacji i wolności wyznania na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w związku z prawosławnym rytuałem błogosławieństwa, odprawionym w szkolnej klasie.

Skarżący, małżeństwo i ich syn, nie są członkami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Uznali oni, że dziecko zostało zmuszone do uczestniczenia w obrzędach prawosławnych w dniu 3 września 2007 r., rozpoczynając jako siedmiolatek nowy rok szkolny oraz że to zdarzenie, o którym rodzice nie zostali wcześniej poinformowani, naruszyło ich prawo do zapewnienia wychowania syna zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi. Obrzęd został zorganizowany przez część rodziców uczniów i trwał około 20 minut przed rozpoczęciem lekcji. Przewodniczył mu kapłan (ojciec jednego z dzieci) w tradycyjnych szatach, który rozdawał małe papierowe ikony i śpiewał modlitwy, zanim zaprosił dzieci do pocałowania krucyfiksu.

W swoim wyroku, wydanym stosunkiem czterech głosów do trzech, Europejski Trybunał Praw Człowieka nie stwierdził naruszenia prawa dziecka do nauki (art. 2 Protokołu nr 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) ani też naruszenia prawa rodziców do wolności wyznania (art. 9). Sąd w Strasburgu uznał, że sporna ceremonia religijna była niewielkim, jednorazowym wydarzeniem o ograniczonym zakresie i czasie trwania, bez zamiaru indoktrynacji. Ponadto zauważył, że celebrowanie takich obrzędów zostało uznane przez władze krajowe za błąd w ocenie ze strony nauczycielki opiekującej się siedmiolatkami, który został natychmiast naprawiony poprzez konkretne decyzje i sankcje.

Źródło: Eulawlive.com, AM

Obecność wiary i religii w życiu publicznym jest jednym z ważnych fundamentów chrześcijaństwa. O fundamencie, jakim jest dla nas Dekalog mówi w swojej książce ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.