Biskupi europejscy upomnieli się o prawo do opieki medycznej dla starszych osób.

Nasi autorzy

Biskupi europejscy upomnieli się o prawo do opieki medycznej dla starszych osób.

Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) zwróciła uwagę na sytuację najstarszych mieszkańców kontynentu w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19. Wiele starszych osób zmarło w wyniku nieotrzymania wymaganej pomocy medycznej, ponieważ z powodu braku środków pomoc ta została skierowana do osób młodszych.

W obecnej pandemii osoby starsze stanowią najbardziej bezbronną część naszego społeczeństwa. Najnowsze statystyki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują dramatyczną rzeczywistość: ponad 95 proc. zmarłych z powodu COVID-19 w Europie to ludzie w wieku 60 lat lub starsi, a nawet 50 proc. to mieszkańcy zakładów opieki długoterminowej. Starsi ludzie mają takie same prawa do życia i zdrowia jak wszyscy inni. Artykuł 35 Karty Praw Podstawowych UE stanowi, że „Każdy ma prawo dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej i prawo do korzystania z leczenia na warunkach ustanowionych w ustawodawstwach i praktykach krajowych”. Jednak ze względu na brak wystarczającej liczby oddziałów intensywnej terapii w wielu państwach członkowskich UE, w najostrzejszych fazach trwającej pandemii szpitale były zmuszone traktować priorytetowo młodszych pacjentów.

„W przyszłości można uniknąć trudnych decyzji dotyczących ratującej życie opieki medycznej tylko wtedy, gdy zainwestujemy znaczne środki w nasze systemy opieki zdrowotnej i zastosujemy zasady, które naprawdę wspierają rodzinę ” - mówi ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE. Rodzinie, jako naturalnej i podstawowej grupie społecznej, należy się szczególna uwaga ze strony władz politycznych, zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, „zwłaszcza – kontynuuje ks. Barrios Prieto – rodzinom, w których są osoby najbardziej narażone: młodzież, starsi i niepełnosprawni”. Nadszedł czas, aby położyć kres kulturze marnotrawstwa, mówi sekretarz generalny COMECE, cytując papieża Franciszka i wzywając władze polityczne do odważnego zajęcia się tą kwestią również w kontekście wielkich zmian demograficznych zachodzących w Europie. COMECE wzywa Komisję Europejską do przedstawienia raportu na temat demografii i zielonej księgi na temat starzenia się, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób starszych podczas obecnej pandemii Covid-19 .

Ponadto równowaga między rodziną i pracą oraz niedziela jako wspólny dzień odpoczynku są kluczowymi tematami w celu zwiększenia poczucia wspólnoty w społeczeństwie i poprawienia sposobu, w jaki wszyscy troszczymy się o osoby najbardziej narażone, w tym osoby starsze. Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym zawiera innowacyjne przepisy dotyczące urlopu opiekuńczego. Chociaż stosowanie tego przepisu zgodnie z odpowiednimi systemami należy do państw członkowskich, COMECE zachęca Komisję Europejską do dopilnowania, by władze krajowe przyjęły ambitne przepisy krajowe.

Biorąc pod uwagę te wyzwania, COMECE utworzyła specjalną grupę roboczą wspólnie z Europejską Federacją Stowarzyszeń Rodzin Katolickich Europy (FAFCE) w celu opracowania dokumentu podsumowującego skoncentrowanego na opiece nad osobami starszymi i kształtowania kolejnych debat stawiających w centrum interesy i prawa osób starszych.

Źródło: InfoCatólica, AM

Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło. Spełnienie przepowiedni fatimskiej.

Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło. Spełnienie przepowiedni fatimskiej.

Arturo Mari, Gabriel Turowski

Opowieść o tragicznym wydarzeniu z 13 maja 1981 r. – strzały płatnego mordercy Alego Agcy, ból, strach, niepewność, modlitewne wsparcie wiernych, rekonwalescencja Ojca Świętego i ponowny niepokój o jego zdrowie, gdy wrócił do Polikliniki Gemellego z groźnym zakażeniem wirusowym, radość z wyzdrowienia, dziękczynienie Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.