Biblioteki uznały tradycyjne baśnie za seksistowskie i szkodliwe dla dzieci. Zastosowano tzw. perspektywę gender.

Nasi autorzy

Biblioteki uznały tradycyjne baśnie za seksistowskie i szkodliwe dla dzieci. Zastosowano tzw. perspektywę gender.

Publiczna szkoła Tàber w Barcelonie poddała rewizji ofertę książek w bibliotece dostępnych dla najmłodszych dzieci (do sześciu lat). W efekcie zdecydowano się wycofać 200 pozycji, czyli 30 proc. księgozbioru, jako „toksyczne” i powielające seksistowskie stereotypy. Kolejne 60 proc. uznano za problematyczne w mniejszym stopniu, natomiast jedynie 10 proc. spełniało kryteria przyjętej perspektywy gender. Na cenzurowanym znalazła się m.in. legenda o świętym Jerzym, który jest patronem Katalonii i w którego święto, 23 kwietnia, istnieje tam zwyczaj obdarowywania się książkami. Powodem jest przedstawianie przez nią mężczyzny jako dzielnego rycerza, który ratuje księżniczkę przed smokiem – uznano to za szkodliwy stereotyp... Warto dodać, że na tamtejszym rynku pojawiły się książeczki z alternatywną historią, gdzie święty Jerzy został zastąpiony przez „świętą Georginę”, a smok uchodzi z życiem.

Jak podaje lokalna stacja telewizyjna Betevé, wśród usuniętych książek oprócz wspomnianej pozycji znajdowały się również Śpiąca Królewna czy Czerwony Kapturek. Według Anny Tutzó, jednej z matek wchodzącej w skład komisji oceniającej księgozbiór, problem nie ogranicza się jedynie do klasycznych baśni (które stanowią mniejszość), lecz obejmuje także książki do nauki alfabetu, kolorów czy zwyczajów. Łączą one często męskość z odwagą i duchem współzawodnictwa. Zwraca ona również uwagę na to, że opisywanie figli płatanych przez chłopców dziewczynkom uczy dzieci, kto może stosować przemoc i przeciwko komu.

Również inne placówki edukacyjne dla najmłodszych podejmują podobne działania. W przypadku szkół podstawowych, gdzie uczą się dzieci od lat 6 do 12, nie zamierza się jednak wycofywać pozycji z księgozbioru, wychodząc z założenia, że uczniowie będą już w stanie krytycznie (czyli w duchu gender) ocenić ich zawartość.

Źródło: El País

Opowieści Złotego Kota

Opowieści Złotego Kota

Justyna Chłap-Nowakowa, Aleksandra Przybylska

„Opowieści Złotego Kota” autorstwa Justyny Chłap-Nowakowej to zbiór wierszy dla dzieci. Ta subtelna poezja zabierze najmłodszych w krainę mówiących zwierząt i fantastycznego snu, gdzie Złoty Kot przemienia się w królewskiego lwa, dobrotliwy słoń kłóci się z dumną żyrafą, a zbuntowany smok już nie chce pić soku marchewkowego!
Są to ciekawe i zabawne wierszyki napisane piękną polszczyzną, które wywołują uśmiech na twarzach milusińskich.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.